Michał Wypij gościem programu "Tłit"
Zapraszamy na "Tłit". Od poniedziałku do piątku, o godz. 8.30 na stronie głównej Wirtualnej Polski. Zapraszamy na rozmowy z osobami, które kształtują naszą rzeczywistość. Dzisiaj gościem programu jest Michał Wypij (Porozumienie - KP PiS).
22.07.2021 08:04
Na "Tłit" Wirtualnej Polski zaprasza Michał Wróblewski. Co dziś w programie? Porozmawiamy o najważniejszych wydarzeniach politycznych, czyli m.in. o wieczornej debacie w Sejmie, która poprzedziła głosowanie nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.
W środę wieczorem Sejm odrzucił wniosek KO 236 głosami. Za wnioskiem było 205 posłów, a siedmiu wstrzymało się od głosu.
Za odwołaniem Czarnka ze stanowiska szefa MEiN opowiedziały się: Koalicja Obywatelska, Lewica, Koalicja Polska, Polska2050 i koło Polskie Sprawy. Ministra Czarnka bronił PiS, trzech posłów Kukiz'15 i trzech posłów niezrzeszonych. Z kolei posłowie Konfederacji wstrzymali się od głosu.
- Skompromitowaliście się dzisiaj na wiele sposobów - tak Czarnek zwrócił się do parlamentarzystów. W jego obronie stanął również premier, a momentami emocje sięgały zenitu.
Z naszym gościem Michał Wróblewski rozmawiać będzie też o sporze rządu PiS z Komisją Europejską. Prof. Małgorzata Manowska rozważa zawieszenie działania Izby Dyscyplinarnej, żeby - jak przyznaje sama I Prezes Sądu Najwyższego - "umożliwić rządowi i parlamentowi spokojne przeprowadzenie ewentualnych prac legislacyjnych".
Z ustaleń Wirtualnej Polski wynika, że taki scenariusz jest poważnie brany pod uwagę przez kancelarię premiera - jako otwierający dialog z przedstawicielami KE. Jeśli zaś politycy nie znajdą sposobu, jak wyjść z obecnego kryzysu, to prof. Manowska może złożyć dymisję.
Wśród tematów w dzisiejszym wydaniu programu "Tłit" nie zabraknie również nasilenia tarć w obozie Zjednoczonej Prawicy. Jednym z powodów tych nieporozumień jest "Lex TVN", czy forsowana przez PiS nowelizacja ustawy o telewizji i radiofonii, która uderza w stację należącą do Amerykanów. Na proponowane zapisy Porozumienie nie chce się zgodzić.