Michał Wójcik krytykuje Marszałka Senatu: Tomasz Grodzki absolutnie złamał przepisy
Nie milkną echa wizyty Komisji Weneckiej w Polsce. Krytyczny wobec jej działań jest wiceminister sprawiedliwości. Michał Wójcik zarzucił samemu organowi Rady Europy, jak i marszałkowi Senatu złamanie prawa.
- Pan marszałek Grodzki absolutnie złamał przepisy, które obowiązują w Polsce. Dwa przepisy konstytucji, art. 133, 146, który mówi, że tego rodzaju działania może prowadzić rząd w porozumieniu z prezydentem Polski - mówił w TVP Info Michał Wójcik.
- Natomiast Komisja Wenecka pojawiła się tutaj również łamiąc swoje przepisy, statut, który można znaleźć w internecie. Zaprosić może wyłącznie parlament, głowa państwa lub rząd albo organizacja międzynarodowa. Zaprosił pan marszałek Grodzki - dodał wiceminister sprawiedliwości.
Przypomnijmy, że wizyta Komisji Weneckiej w Polsce zakończyła się w piątek. Organ został poproszony o wydanie opinii na temat nowelizacji ustaw sądowych autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Oficjalne zaproszenie skierował prof. Tomasz Grodzki, podobną sugestię formułowała wcześniej wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova.
Zobacz też: Włodzimierz Czarzasty srogi dla Leszka Millera. Poszło o Roberta Biedronia
Krytyczni wobec obecności Komisji Weneckiej byli przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości. Według wiceministra Marcina Warchoła "wizyty organu nie można uznać za oficjalną, ponieważ naruszałoby to przepisy Konstytucji".
"Z uwagi na nieoficjalny i nieformalny charakter wizyty jesteśmy gotowi zaprosić Państwa jako przedstawicieli Komisji do zwiedzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL" - zaproponował w liście do Komisji Warchoł.
Komisja Wenecka zapowiedziała, że wyda opinię o tzw. ustawie dyscyplinującej sędziów w trybie "pilnym". Legislacja autorstwa PiS została uchwalona przez Sejm 20 grudnia. Tuż przed rozpoczęciem 2. posiedzenia Sejmu Komisja Europejska prosiła o wstrzymanie się z procedowaniem prac, jednak parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości zignorowali tę prośbę. Tłumaczono to jako "suwerenną decyzję krajowego parlamentu".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło: TVP Info