Matura 2025. Biologia i filozofia rozszerzone - jak wygląda egzamin? Przecieki, co może być
Już dziś - 9 maja maturzyści przystąpią do egzaminu z biologii oraz filozofii na poziomie rozszerzonym. Egzamin odbędzie się w dwóch formułach: 2015 i 2023. Co warto wiedzieć o tych egzaminach i czego można się na nich spodziewać?
Egzaminy maturalne z przedmiotów na poziomie rozszerzonym to dla wielu uczniów nie tylko sprawdzian wiedzy, ale i prawdziwe wyzwanie strategiczne. Biologia kusi konkretem i schematami, filozofia – abstrakcyjnym myśleniem i odwagą interpretacji. Jak więc przygotować się do tych egzaminów, które już lada chwila?
Matura z biologii 2025 poziom rozszerzony - co warto wiedzieć?
Matura z biologii w 2025 r. odbędzie się 9 maja o godz. 9:00. Egzamin potrwa 180 minut, a uczniowie będą musieli rozwiązać od 44 do 56 zadań, w tym od 10 do 16 zamkniętych oraz 34 do 40 otwartych. Maksymalna liczba punktów do zdobycia to 60.
W 2025 r. nie będzie obowiązywać wymóg uzyskania co najmniej 30 proc. punktów z jednego z wybranych przedmiotów dodatkowych. Decyzję o odroczeniu tego wymogu na trzy lata podjął sejm 21 listopada 2024 r. Nowelizacja trafiła pod obrady senatu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Posłowie PiS bronią Nawrockiego. W Sejmie zrobiło się nerwowo
Jak przygotować się do matury z biologii na poziomie rozszerzonym?
Matura z biologii obejmuje szeroki zakres tematów, takich jak genetyka, ekologia, anatomia i fizjologia. Uczniowie powinni zapoznać się z arkuszami maturalnymi z poprzednich lat, aby lepiej przygotować się do egzaminu. Wyniki matury zostaną ogłoszone 8 lipca 2025 r. na stronie OKE.
Matura 2025 z biologii – zakres materiału:
- Budowa i funkcjonowanie komórek – podstawy biologii molekularnej i komórkowej.
- Różnorodność organizmów oraz ich funkcje życiowe – od roślin po zwierzęta.
- Zagadnienia z genetyki oraz podstawy teorii ewolucji.
- Ekologia i biologia środowiska – zależności w ekosystemach i wpływ człowieka na przyrodę.
Wymagania ogólne na maturze z biologii (poziom rozszerzony):
- Poszerzona wiedza na temat budowy ciała i działania układów narządów człowieka.
- Zrozumienie czynników wpływających na zdrowie oraz profilaktyka.
- Umiejętność naukowego myślenia: planowanie eksperymentów, prowadzenie obserwacji i formułowanie wniosków na podstawie danych.
- Praca z materiałami źródłowymi – analizowanie i interpretowanie danych biologicznych.
- Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem wiedzy biologicznej.
- Kształtowanie świadomego i odpowiedzialnego podejścia do przyrody i środowiska naturalnego.
Filozofia rozszerzona na maturze 2025 - co warto wiedzieć?
Filozofia jest jednym z przedmiotów dodatkowych, które maturzyści mogą wybrać na egzaminie dojrzałości. Wyniki z tego przedmiotu są istotne przy rekrutacji na kierunki humanistyczne. Egzamin z filozofii odbędzie się 9 maja o godz. 14:00 i potrwa 180 minut.
Ze względu na reformę edukacji, egzamin z filozofii przeprowadzany jest w dwóch formułach: 2015 i 2023. Formuła 2015 dotyczy uczniów, którzy realizowali starszą podstawę programową, natomiast Formuła 2023 jest dla tych, którzy uczyli się według nowego programu.
Jak przygotować się do matury z filozofii na poziomie rozszerzonym?
Arkusz egzaminacyjny z filozofii zawiera około 20 zadań, w tym wypracowanie na jeden z dwóch podanych tematów. Maturzyści powinni mieć ze sobą długopis z czarnym tuszem. Dla tych, którzy nie mogą przystąpić do egzaminu 9 maja, wyznaczono dodatkowy termin na 6 czerwca.
Wyniki matury z filozofii zostaną ogłoszone 8 lipca.
Źródła: Filozofuj, OtoUczelnie