Matura 2023. Biologia i egzaminy ustne. Jakie były pytania? Maturzyści komentują
Czwartek 11 maja to szósty dzień matur 2023. Zgodnie z harmonogramem egzaminów, dziś abiturienci mierzą się z zadaniami z rozszerzonej biologii, języka rosyjskiego oraz maturami ustnymi z języka polskiego i języka obcego, najczęściej angielskiego. Jak oceniają poziom dzisiejszych egzaminów? Mamy pierwsze komentarze.
Tegoroczna sesja maturalna odbywa się w dwóch formułach. Do "starej" formuły 2015 przystąpili absolwenci trzyletnich liceów i czteroletnich techników. "Nową" formułę zdają natomiast abiturienci czteroletnich liceów i pięcioletnich techników, czyli uczniowie, których objęła reforma edukacji, przeprowadzona przed sześcioma laty.
Matura ustna polski. Jakie były pytania? Różne zadania dla dwóch formuł
Ze względu na różnice pomiędzy formułą 2015 a formułą 2023, zmianie uległy zasady przeprowadzania matur ustnych z języka polskiego. Na egzaminie, przeprowadzanym zgodnie z nowymi wymaganiami, zdający muszą rozwiązać dwa zadania. Jedno z nich dotyczy zagadnień z puli pytań jawnych. Wymagania "starej" formuły wskazują na konieczność rozwiązania jednego zadania - na maturze 2015 nie istnieje pula zadań jawnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Trzeba sobie powiedzieć: dam radę". Ekspertka wyjaśnia, jak pokonać przedmaturalny stres
Z czym mierzyli się abiturienci, którzy przystąpili do ustnej matury z języka polskiego we czwartek 11 maja?
"Wzór rycerza idealnego w pieśni o Rolandzie" - wskazuje jedna z użytkowniczek Twittera.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
"Najgorsze co mogłam dostać na ustnej "KATEDRA" Dukaja. Chyba jakiś żart #matura2023" - wskazuje inna użytkowniczka, nie kryjąc rozczarowania.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
"Miałam pieśń o Rolandzie i obraz z pytaniem o emocje #matura2023" - informuje kolejny z komentarzy, które pojawiły się w mediach społecznościowych.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Jak wynika z ocen osób, które opuściły sale egzaminacyjne, pytania, które dziś pojawiły się na egzaminie ustnym z polskiego, nie sprawiły trudności większości z nich. W internecie pojawiły się jednak głosy, że nie wszystkim podpasowały pytania, które pojawiły się w trakcie dzisiejszego egzaminu. "Ale szczerze wczoraj były dużo lepsze pytania" - pisze jeden z użytkowników Twittera.
Matura. Biologia 2023. Pytania. Co pojawiło się w arkuszach?
Sale egzaminacyjne opuścili również pierwsi abiturienci, którzy wybrali biologię, jako przedmiot rozszerzony na maturze 2023. Jak oceniają poziom egzaminu? Z pierwszych relacji wynika, że opinie na temat zadań są podzielone.
"Ej ta biologia była nawet nawet #matura2023" - pisze jedna internautka.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
"W sumie całkiem przyjemna ta biologia, jak na fakt ze się nic nie uczyłam XDDD #matura2023" - wskazuje natomiast inna z użytkowniczek Twittera.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Wśród zdających nie zabrakło jednak opinii, że poziom egzaminu był wysoki, a rozwiązanie zadań z arkusza sprawiło im problemy. Jeden ze zdających, wskazuje, że wyszedł z sali egzaminacyjnej po godzinie, dzieląc się zagadnieniami, z którymi mierzyli się abiturienci na maturze w "nowej" formule. "Cykl Calvina coś tam z mięśniami".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Matura ustna z angielskiego. Pytania. Maturzyści komentują
Matura ustna z języka angielskiego to przedmiot, z którym większość maturzystów poradziła sobie dobrze. Jak wynika z komentarzy, pojawiających się w sieci, wiele osób, które zakończyły zmagania z egzaminem, nie miało problemu z osiągnięciem wysokiego wyniku.
"27/30 z ustnego ang slay #matura2023" - napisała jedna z użytkowniczek Twittera.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
W mediach społecznościowych przewijają się podobne głosy. Jak jednak wskazała kolejna z użytkowniczek, w trakcie egzaminu ustnego z angielskiego nie zabrakło wpadek. "Angielski 28/30, ale śmiesznie było, bo podała mi złą kartkę, gdzie miałam o domach a ona się pyta, dlaczego chce wziąć dzień wolny w pracy i się trochę wybiłam z rytmu XDDDD #matura2023".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Matury rozpoczęły się 4 maja i potrwają do 23 maja. W tym czasie zdający przystąpią do co najmniej sześciu egzaminów: minimum czterech pisemnych (z czego trzech na poziomie podstawowym) oraz dwóch ustnych.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.