PolskaMatura 2021. We wtorek matematyka rozszerzona i WOS

Matura 2021. We wtorek matematyka rozszerzona i WOS

Matura 2021 we wtorek rozpoczęła się egzaminem z matematyki na poziomie rozszerzonym. Po południu maturzyści napiszą z kolei egzamin z wiedzy o społeczeństwie. Żaden z tych przedmiotów nie jest obowiązkowy.

We wtorek odbywają się egzaminy maturalne z matematyki na poziomie rozszerzonym i z WOS-u
We wtorek odbywają się egzaminy maturalne z matematyki na poziomie rozszerzonym i z WOS-u
Źródło zdjęć: © EASTNEWS | KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Matura 2021 we wtorek rozpoczęła się o godzinie 9.00. Najpierw maturzyści podchodzą do egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym. Po południu zaś odbędzie się egzamin z wiedzy o społeczeństwie.

Matura 2021. We wtorek matematyka rozszerzona i WOS

Przystąpienie do egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 74,6 tysięcy tegorocznych absolwentów szkół licealnych i techników - co stanowi 27,5 proc. z nich. Z kolei egzamin z WOS-u napisze 15,8 tysięcy maturzystów (5,8 proc.).

Standardowo wraz z tegorocznymi abiturientami do matury podejdą też osoby ze starszych roczników, które zdecydowały się napisać nowy przedmiot lub chcą poprawić wynik z poprzedniego egzaminu.

Matura 2021. Koronawirus w Polsce

Ze względu na pandemię COVID-19 i wprowadzoną z tego powodu edukację w trybie zdalnym, tegoroczne matury odbywają się zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi, na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu 2020 roku. Do tej pory egzaminy organizowane były w oparciu o wymagania określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Tym razem ich katalog jest zawężony o około o 20-30 proc., w zależności od przedmiotu.

Matura 2021. Jakie egzaminy obowiązkowe?

Absolwenci liceów i techników muszą podejść do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka nowożytnego. W 2021 roku nie odbywają się egzaminy ustne. Przystąpią do nich jedynie ci, którzy potrzebują wyników w procesie rekrutacji na zagraniczną uczelnię.

Dotychczas istniał też obowiązek przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. W tym roku takiego nakazu nie ma. Chętni natomiast mogą pisać maksymalnie sześć egzaminów z przedmiotów rozszerzonych.

Matura 2021. Ile osób napisze egzaminy na poziomie rozszerzonym?

Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że w tym roku 13,5 proc. uczniów zadeklarowało, że nie przystąpi do żadnego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Jeden egzamin ponadprogramowy natomiast chce napisać 26,9 proc. absolwentów. Dwa - 29,3 proc., trzy – 24,7 proc., cztery – 5 proc., pięć – 0,5 proc., a sześć – 0,1 proc.

Najczęściej wybieranym przez tegorocznych absolwentów przedmiotem maturalnym na poziomie rozszerzonym jest język angielski. Na drugim miejscu znalazła się matematyka, na trzecim - język polski, na czwartym - geografia, na piątym - biologia.

Podobnie jak w ubiegłym roku egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi przygotowanymi wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Matura 2021. Kiedy wyniki?

Te osoby, które w maju z przyczyn losowych lub wynikających z sytuacji zdrowotnej nie mogą przystąpić do matury terminowo, będą mogły podejść do egzaminów w sesji dodatkowej - w dniach 1-16 czerwca. Tegoroczna matura potrwa do 20 maja. Egzaminy ustne rozpoczną się 19 maja i potrwają do 21 maja.

Kiedy zaś można spodziewać się ogłoszenia wyników egzaminów dojrzałości? Dostępne będą 5 lipca. Jeżeli dany uczeń nie zda jednego z egzaminów podstawowych, wówczas może podejść do niego ponownie 24 sierpnia. Abiturient, który nie zaliczy więcej niż jednego takiego egzaminu, może poprawiać maturę dopiero za rok.

Koronawirus w Polsce. Wstrząsający reportaż WP. Jest reakcja lekarza

Przeczytaj także:

Źródło artykułu:PAP
matura 2021koronawirusmatematyka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)