Trwa ładowanie...

Matura 2020. Jest śledztwo w sprawie przecieków. Typują źródło

Matura wciąż trwa, ale nie dla wszystkich ocena pozytywna może oznaczać zdany egzamin. Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przecieków maturalnych. Śledczy szukają ich źródła i mają już pierwsze wskazówki.

Matura 2020. Jest śledztwo w sprawie przecieków. Typują źródłoŹródło: PAP
d3vf40b
d3vf40b

Śledztwo w sprawie przecieków przed egzaminami dojrzałości z języka polskiego (8 czerwca) oraz matematyki (9 czerwca) wszczęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie - podaje RMF FM. Działania śledczych to wynik zawiadomienia złożonego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną tuż po egzaminach, których dotyczą wątpliwości.

Do CKE trafiło bowiem wcześniej kilkadziesiąt zgłoszeń o możliwości ujawnienia arkuszy egzaminacyjnych nieuprawnionym osobom.

Artykułem, na który, wszczynając śledztwo, powołała się prokuratura, jest przepis kodeksu karnego mówiący o "ujawnieniu informacji uzyskanej w związku z wykonywaną funkcją lub czynnościami służbowymi" - wyjaśnia stacja.

Zobacz też: Drwiny z pytań do kandydatów. "Niezły odlot"

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja

Prokuratura wyjaśnia wszczęcie postępowania dopiero teraz przedłużającymi się procedurami i koniecznością kompletowania dokumentów z CKE.

d3vf40b

Śledczy wstępnie przyjęli, że źródłem przecieku może być urzędnik. Sprawdzane będą również inne możliwości wydostania się tematów i zadań przed otwarciem kopert przez maturzystów.

Matura 2020. Przeciek śledztwo w sprawie przecieku

Przypomnijmy: 8 czerwca wczesnym rankiem w woj. podlaskim zanotowano nagły wzrost wyszukiwań w Google frazy "wesele elementy fantastyczne" oraz zadania: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów 'Wesela'".

Z kolei dzień później (9 czerwca) przed egzaminem z matematyki w mediach społecznościowych udostępniono zdjęcia z odpowiedziami na pytania zamknięte. Zadania zamieszczone na Twitterze i Facebooku pokrywają się z tymi na arkuszach CKE.

Matura 2020. Nie będzie problemu z namierzeniem?

Według policjantów, z którymi rozmawialiśmy, zarówno w Komendzie Stołecznej Policji, jak i w Komendzie Głównej Policji są wyspecjalizowane jednostki, które są w stanie namierzyć, z jakiego komputera i w jakim rejonie wyszukiwano fraz z egzaminów maturalnych. Jak zapowiedział szef CKE Maciej Smolik, gdyby okazało się, że niektórzy uczniowie wcześniej poznali pytania egzaminu, to wtedy matura zostanie unieważniona, ale tylko w szkołach tego przecieku.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3vf40b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vf40b
Więcej tematów