Mateusz Morawiecki: przyjęta przez nas nowelizacja osłabia atak na Polskę
- Cieszę się, że nowelizacja ustawy o IPN został przyjęta. Cieszę się, że był szeroki konsensów wokół ustawy, że będziemy walczyć o prawdę. Zmieniając ustawę pokazujemy, że chodzi nam tylko o prawdę – mówił premier Mateusz Morawiecki. Głos zabrał też prezes PiS Jarosław Kaczyński. W środę najpierw w Sejmie, a następnie w Senacie przegłosowano nowelizację ustawy o IPN. Później podpisał ją prezydent Andrzej Duda.
27.06.2018 | aktual.: 28.06.2018 09:02
- Przyjęta przez nas zmiana osłabia atak na Polskę - stwierdził Mateusz Morawiecki.
- My wiemy, że bywają bardzo dobre prawa, ale uchwalone w trudnym czasie. Doszliśmy do wniosku, że będziemy domagać się takich praw, jakie będziemy mogli zastosować w praktyce - tłumaczył powody nowelizacji ustawy o IPN Mateusz Morawiecki.
- Nie chcieliśmy ograniczać debaty o Holokauście – zadeklarował Mateusz Morawiecki. - Przecież powołaliśmy ośrodek badań nad totalitaryzmem, żeby mówić o Polakach, których ratowali Żydów. Czy świat usłyszałby o rodzinie Ulmów, Skoczylasów, gdyby ustawa o IPN? – dodał.
- Po co było pięć miesięcy obowiązywania ustawy o IPN? Po to, żeby bronić historii Polski. Cieszę się, że po tym trudnym okresie uświadomiliśmy w wielu zakątkach świata, że nie było polskiego udziału w Holokauście, a podczas II wojny światowej za pomoc Żydom była kara śmierci – mówił.
- To jest dobry dzień dla prawdy historycznej i przyszłości Polski - stwierdził Mateusz Morawiecki.
W prawie tym samym czasie konferencję prasową rozpoczął premier Izraela Benjamin Netanjahu. Obaj premierzy na początku odczytali deklarację dotycząca współpracy i edukacji historycznej pomiędzy Polską i Izraelem. A następnie Mateusz Morawiecki w Warszawie, a Benjamin Netanjahu w Tel Awiwie podpisali deklarację.
Jarosław Kaczyński o deklaracji rządów Polski i Izraela
Jarosław Kaczyński w rozmowie z "Gazetą Polską" i portalem niezalezna.pl. stwierdził, iż celem porozumienia rządów Polski i Izraela było pokazanie, że " doszliśmy w tej sprawie do porozumienia". Zdaniem prezesa PiS ważne jest w niej to, że władze w Jerozolimie rozumieją, iż Polacy są "w sposób niebywale wprost krzywdzący stawiani w jednym szeregu z tymi, z którymi (…)prowadziliśmy walkę na śmierć i życie jako pierwsi i do końca wojny".
Jarosław Kaczyński stwierdził też, że "w świat poszedł przekaz wypaczający sens noweli o IPN". - Były głosy różnych środowisk żydowskich, niekiedy wręcz koszmarnie oszczercze. Elementy tej nieprawdziwej narracji zaistniały w przekazie władz amerykańskich, a to nam nie pomagało – ocenił znaczenie deklaracji premierów Polski i Izraela prezes PiS.
Jak mówił Jarosław Kaczyński podpisane przez premierów Polski i Izraela porozumienie "otwiera drogę do ofensywy antydyfamacyjnej". – Władze Izraela w całości potwierdzają polskie stanowisko: sprawcami są Niemcy, polskie społeczeństwo i polskie państwo podziemne nie miało nic wspólnego z Holokaustem, przeciwnie - robiło co mogło, by ratować swych obywateli narodowości żydowskiej – stwierdził w rozmowie z niezalezna.pl prezes PiS.
Sejm i Senat przyjęły nowelizację ustawy o IPN. Prezydent podpisał
W środę projekt ustawy został przyjęty przez Sejm w ciągu dwóch godzin. Tam po wystąpieniach posłów Marek Suski z PiS złożył wniosek o przejście od razu do trzeciego czytania nowelizacji, co spotkało się z protestem opozycji.
Wniosek o przejście do trzeciego czytania bez dyskusji został większością PiS przegłosowany. Stało się tak choć opozycja alarmowała, że w dwie godziny przeprowadzono sejmową fazę procesu legislacyjnego, która w normalnym trybie trwać może nawet kilka tygodni.
Później nowelizacja ustawy trafiła do Senatu. Po ograniczeniu wystąpień senatorów do 5 min oraz zakończeniu dyskusji przyjęto ustawę. Za było 76 z 78 obecnych na głosowaniu senatorów.
Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN Andrzej Duda.
W nowelizacji ustawy o IPN uchylone zostały artykuły 55a i 55b. Mówią one o odpowiedzialności karnej za publiczne przypisywanie Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie popełnione przez III Rzeszę.
Wspólna deklaracja premierów Państwa Izrael i Rzeczypospolitej Polskiej
Kancelaria Premiera opublikowała wspólną deklarację premierów Polski i Izraela.
1. W okresie ostatnich trzydziestu lat relacje między naszymi państwami i społeczeństwami opierają się na głębokim zaufaniu i zrozumieniu. Polska i Izrael to oddani, wieloletni przyjaciele i partnerzy, którzy blisko współpracują na arenie międzynarodowej, jak również w kwestiach związanych z zachowaniem pamięci i nauczaniem o Holokauście. Współpraca ta prowadzona jest w duchu wzajemnego szacunku dla tożsamości i historycznej wrażliwości, również w odniesieniu do najbardziej tragicznych okresów naszej historii.
2. Po rozmowie Premierów Netanjahu i Morawieckiego, Izrael z zadowoleniem przyjmuje decyzję rządu polskiego o powołaniu oficjalnego polskiego zespołu do spraw dialogu z izraelskimi partnerami na tematy historyczne związane z Holokaustem. Oczywistym jest, że Holokaust był bezprecedensową zbrodnią, popełnioną przez nazistowskie Niemcy przeciwko narodowi żydowskiemu i wszystkim Polakom żydowskiego pochodzenia. Polska zawsze wykazywała pełne zrozumienie dla znaczenia Holokaustu jako najbardziej tragicznej karty w historii narodu żydowskiego.
3. Uważamy, że istnieje wspólna odpowiedzialność za wolność prowadzenia badań, krzewienie zrozumienia i zachowanie pamięci o historii Holokaustu. Zawsze byliśmy zgodni, że sformułowania „polskie obozy koncentracyjne / polskie obozy śmierci" są rażąco błędne i pomniejszają odpowiedzialność Niemców za tworzenie tych obozów.
Działający w trakcie wojny Rząd RP na uchodźstwie starał się powstrzymać te nazistowskie działania, podejmując próby upowszechnienia wśród zachodnich sojuszników wiedzy na temat systematycznego mordu dokonywanego na polskich Żydach.
Uznajemy i potępiamy każdy indywidualny przypadek okrucieństwa wobec Żydów, jakiego dopuścili się Polacy podczas II wojny światowej.
Z dumą wspominamy heroiczne czyny licznych Polaków, w szczególności Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów.
4. Nie zgadzamy się na działania polegające na przypisywaniu Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa popełnione przez nazistów i ich kolaborantów z różnych krajów. Smutna prawda jest niestety taka, że w tamtym czasie niektórzy ludzie - niezależnie od pochodzenia, wyznania czy światopoglądu - ujawnili swe najciemniejsze oblicze. Doceniamy fakt, że struktury Polskiego Państwa Podziemnego nadzorowane przez Rząd RP na uchodźstwie stworzyły mechanizm systemowej pomocy i wsparcia dla osób pochodzenia żydowskiego, a podziemne sądy wydawały wyroki skazujące Polaków za współpracę z niemieckimi władzami okupacyjnymi, w tym także za denuncjowanie Żydów.
5. Opowiadamy się za swobodą wypowiedzi na temat historii oraz wolnością badań nad wszystkimi aspektami Holokaustu, tak aby mogły być one prowadzone bez żadnych obaw o przeszkody prawne, między innymi przez studentów, nauczycieli, badaczy, dziennikarzy, jak również z całą pewnością przez Ocalonych i ich rodziny — nie będą oni podlegali odpowiedzialności prawnej z tytułu korzystania z prawa do wolności słowa i wolności akademickiej w odniesieniu do Holokaustu. Żadne prawo nie może tego zmienić i tego nie zmieni.
6. Oba rządy z całą mocą potępiają wszelkie formy antysemityzmu oraz dają wyraz swemu zaangażowaniu w zwalczanie jakichkolwiek jego przejawów. Oba rządy odrzucają również antypolonizm oraz inne negatywne stereotypy narodowe. Rządy Polski i Izraela nawołują do powrotu do spokojnego dialogu opartego na wzajemnym szacunku w dyskursie publicznym.
_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_