Trwa ładowanie...

Mateusz Morawiecki: przyjęta przez nas nowelizacja osłabia atak na Polskę

- Cieszę się, że nowelizacja ustawy o IPN został przyjęta. Cieszę się, że był szeroki konsensów wokół ustawy, że będziemy walczyć o prawdę. Zmieniając ustawę pokazujemy, że chodzi nam tylko o prawdę – mówił premier Mateusz Morawiecki. Głos zabrał też prezes PiS Jarosław Kaczyński. W środę najpierw w Sejmie, a następnie w Senacie przegłosowano nowelizację ustawy o IPN. Później podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

Mateusz Morawiecki: przyjęta przez nas nowelizacja osłabia atak na PolskęŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d1gsg9h
d1gsg9h

- Przyjęta przez nas zmiana osłabia atak na Polskę - stwierdził Mateusz Morawiecki.

- My wiemy, że bywają bardzo dobre prawa, ale uchwalone w trudnym czasie. Doszliśmy do wniosku, że będziemy domagać się takich praw, jakie będziemy mogli zastosować w praktyce - tłumaczył powody nowelizacji ustawy o IPN Mateusz Morawiecki.

- Nie chcieliśmy ograniczać debaty o Holokauście – zadeklarował Mateusz Morawiecki. - Przecież powołaliśmy ośrodek badań nad totalitaryzmem, żeby mówić o Polakach, których ratowali Żydów. Czy świat usłyszałby o rodzinie Ulmów, Skoczylasów, gdyby ustawa o IPN? – dodał.

- Po co było pięć miesięcy obowiązywania ustawy o IPN? Po to, żeby bronić historii Polski. Cieszę się, że po tym trudnym okresie uświadomiliśmy w wielu zakątkach świata, że nie było polskiego udziału w Holokauście, a podczas II wojny światowej za pomoc Żydom była kara śmierci – mówił.

d1gsg9h

- To jest dobry dzień dla prawdy historycznej i przyszłości Polski - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: Bosak zmianach w ustawie o IPN: "To jest działanie antynarodowe"

W prawie tym samym czasie konferencję prasową rozpoczął premier Izraela Benjamin Netanjahu. Obaj premierzy na początku odczytali deklarację dotycząca współpracy i edukacji historycznej pomiędzy Polską i Izraelem. A następnie Mateusz Morawiecki w Warszawie, a Benjamin Netanjahu w Tel Awiwie podpisali deklarację.

Jarosław Kaczyński o deklaracji rządów Polski i Izraela

Jarosław Kaczyński w rozmowie z "Gazetą Polską" i portalem niezalezna.pl. stwierdził, iż celem porozumienia rządów Polski i Izraela było pokazanie, że " doszliśmy w tej sprawie do porozumienia". Zdaniem prezesa PiS ważne jest w niej to, że władze w Jerozolimie rozumieją, iż Polacy są "w sposób niebywale wprost krzywdzący stawiani w jednym szeregu z tymi, z którymi (…)prowadziliśmy walkę na śmierć i życie jako pierwsi i do końca wojny".

Jarosław Kaczyński stwierdził też, że "w świat poszedł przekaz wypaczający sens noweli o IPN". - Były głosy różnych środowisk żydowskich, niekiedy wręcz koszmarnie oszczercze. Elementy tej nieprawdziwej narracji zaistniały w przekazie władz amerykańskich, a to nam nie pomagało – ocenił znaczenie deklaracji premierów Polski i Izraela prezes PiS.

d1gsg9h

Jak mówił Jarosław Kaczyński podpisane przez premierów Polski i Izraela porozumienie "otwiera drogę do ofensywy antydyfamacyjnej". – Władze Izraela w całości potwierdzają polskie stanowisko: sprawcami są Niemcy, polskie społeczeństwo i polskie państwo podziemne nie miało nic wspólnego z Holokaustem, przeciwnie - robiło co mogło, by ratować swych obywateli narodowości żydowskiej – stwierdził w rozmowie z niezalezna.pl prezes PiS.

Sejm i Senat przyjęły nowelizację ustawy o IPN. Prezydent podpisał

W środę projekt ustawy został przyjęty przez Sejm w ciągu dwóch godzin. Tam po wystąpieniach posłów Marek Suski z PiS złożył wniosek o przejście od razu do trzeciego czytania nowelizacji, co spotkało się z protestem opozycji.

Wniosek o przejście do trzeciego czytania bez dyskusji został większością PiS przegłosowany. Stało się tak choć opozycja alarmowała, że w dwie godziny przeprowadzono sejmową fazę procesu legislacyjnego, która w normalnym trybie trwać może nawet kilka tygodni.

Później nowelizacja ustawy trafiła do Senatu. Po ograniczeniu wystąpień senatorów do 5 min oraz zakończeniu dyskusji przyjęto ustawę. Za było 76 z 78 obecnych na głosowaniu senatorów.

d1gsg9h

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN Andrzej Duda.

W nowelizacji ustawy o IPN uchylone zostały artykuły 55a i 55b. Mówią one o odpowiedzialności karnej za publiczne przypisywanie Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie popełnione przez III Rzeszę.

Wspólna deklaracja premierów Państwa Izrael i Rzeczypospolitej Polskiej

Kancelaria Premiera opublikowała wspólną deklarację premierów Polski i Izraela.
1. W okresie ostatnich trzydziestu lat relacje między naszymi państwami i społeczeństwami opierają się na głębokim zaufaniu i zrozumieniu. Polska i Izrael to oddani, wieloletni przyjaciele i partnerzy, którzy blisko współpracują na arenie międzynarodowej, jak również w kwestiach związanych z zachowaniem pamięci i nauczaniem o Holokauście. Współpraca ta prowadzona jest w duchu wzajemnego szacunku dla tożsamości i historycznej wrażliwości, również w odniesieniu do najbardziej tragicznych okresów naszej historii.

d1gsg9h

2. Po rozmowie Premierów Netanjahu i Morawieckiego, Izrael z zadowoleniem przyjmuje decyzję rządu polskiego o powołaniu oficjalnego polskiego zespołu do spraw dialogu z izraelskimi partnerami na tematy historyczne związane z Holokaustem. Oczywistym jest, że Holokaust był bezprecedensową zbrodnią, popełnioną przez nazistowskie Niemcy przeciwko narodowi żydowskiemu i wszystkim Polakom żydowskiego pochodzenia. Polska zawsze wykazywała pełne zrozumienie dla znaczenia Holokaustu jako najbardziej tragicznej karty w historii narodu żydowskiego.

3. Uważamy, że istnieje wspólna odpowiedzialność za wolność prowadzenia badań, krzewienie zrozumienia i zachowanie pamięci o historii Holokaustu. Zawsze byliśmy zgodni, że sformułowania „polskie obozy koncentracyjne / polskie obozy śmierci" są rażąco błędne i pomniejszają odpowiedzialność Niemców za tworzenie tych obozów.

Działający w trakcie wojny Rząd RP na uchodźstwie starał się powstrzymać te nazistowskie działania, podejmując próby upowszechnienia wśród zachodnich sojuszników wiedzy na temat systematycznego mordu dokonywanego na polskich Żydach.

d1gsg9h

Uznajemy i potępiamy każdy indywidualny przypadek okrucieństwa wobec Żydów, jakiego dopuścili się Polacy podczas II wojny światowej.

Z dumą wspominamy heroiczne czyny licznych Polaków, w szczególności Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów.

4. Nie zgadzamy się na działania polegające na przypisywaniu Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa popełnione przez nazistów i ich kolaborantów z różnych krajów. Smutna prawda jest niestety taka, że w tamtym czasie niektórzy ludzie - niezależnie od pochodzenia, wyznania czy światopoglądu - ujawnili swe najciemniejsze oblicze. Doceniamy fakt, że struktury Polskiego Państwa Podziemnego nadzorowane przez Rząd RP na uchodźstwie stworzyły mechanizm systemowej pomocy i wsparcia dla osób pochodzenia żydowskiego, a podziemne sądy wydawały wyroki skazujące Polaków za współpracę z niemieckimi władzami okupacyjnymi, w tym także za denuncjowanie Żydów.

d1gsg9h

5. Opowiadamy się za swobodą wypowiedzi na temat historii oraz wolnością badań nad wszystkimi aspektami Holokaustu, tak aby mogły być one prowadzone bez żadnych obaw o przeszkody prawne, między innymi przez studentów, nauczycieli, badaczy, dziennikarzy, jak również z całą pewnością przez Ocalonych i ich rodziny — nie będą oni podlegali odpowiedzialności prawnej z tytułu korzystania z prawa do wolności słowa i wolności akademickiej w odniesieniu do Holokaustu. Żadne prawo nie może tego zmienić i tego nie zmieni.

6. Oba rządy z całą mocą potępiają wszelkie formy antysemityzmu oraz dają wyraz swemu zaangażowaniu w zwalczanie jakichkolwiek jego przejawów. Oba rządy odrzucają również antypolonizm oraz inne negatywne stereotypy narodowe. Rządy Polski i Izraela nawołują do powrotu do spokojnego dialogu opartego na wzajemnym szacunku w dyskursie publicznym.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d1gsg9h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gsg9h
Więcej tematów