Trwa ładowanie...
d3i83p4

Mateusz Morawiecki o TVP: To Platforma udzieliła rabatów różnym grupom

Prezydent podpisał ustawę przyznającą rekompensatę mediom publicznym. Na specjalnie zwołanej konferencji premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że takie pieniądze są niezbędne, ponieważ rabaty dla pewnych grup społecznych trzeba wyrównać. - To jak najbardziej logiczny mechanizm - stwierdził.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Mateusz Morawiecki, prezydent RP Andrzej Duda. Konferencja ws. mediów publicznych.
Premier Mateusz Morawiecki, prezydent RP Andrzej Duda. Konferencja ws. mediów publicznych. (East News)
d3i83p4

Prezydent zgodził się na przekazanie blisko 2 mld zł mediom publicznym. Jak informowała Wirtualna Polska, jednym z jego warunków było odwołanie prezesa TVP Jacka Kurskiego. W piątek wieczorem przewodniczący rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zdradził, że z pięcioosobowej Rady już wpłynęły cztery głosy za dymisją prezesa, więc sprawa jest praktycznie przesądzona.

Na konferencji obecny był również premier. Szef rządu ocenił, że środki dla radia i telewizji są niezbędne. - A to z tego powodu, że rząd Platformy Obywatelskiej udzielał rabatów różnym grupom, nie przyznając jednocześnie identycznych co do wysokości rekompensat bezpośrednio z budżetu lub z innych źródeł - stwierdził.

d3i83p4

Dodał, że media publiczne to poważna instytucja, ale nie trafiały do niej wystarczające środki. Podkreślił, że mechanizm rekompensowania niewystarczających wpływów z abonamentu ma już miejsce od wielu lat, nie jest niczym nowym, a jego funkcjonowanie wydaje się "jak najbardziej logicznym mechanizmem".

TVP vs. onkologia?

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się również do podnoszonej przez opozycję sprawy onkologii. Przypomniał, że żaden wcześniejszy rząd nie przeznaczał na walkę z rakiem tak dużych kwot jak PiS, gdyż obecnie będzie to 11 mld zł. Zaznaczył, że z inicjatywy obecnych władz przyjęta została m.in. Narodowa Stratega Onkologiczna (NSO), program przewidziany na lata 2020-2030.

d3i83p4

- Będziemy w najbliższym czasie komunikować szczegóły w tym zakresie. Przy czym to jest fundusz, który przekracza te 11 mld zł, o których powiedziałem, żeby nie było tutaj żadnych niedomówień. A więc jeszcze dodatkowe środki będą również przeznaczone - zapowiedział szef rządu.

Zobacz też: Ułaskawienie Jana Śpiewaka? Paweł Mucha: wszystkie akta są już na biurku

Koronawirus w Polsce. Premier o finansach

Mateusz Morawiecki odniósł się również do sprawy koronawirusa. Przypomnijmy, że w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w Polsce jest obecnie hospitalizowanych 5 osób zakażonych tą chorobą. Premier przyznał, że takich przypadków z pewnością będzie więcej.

d3i83p4

- To nam mówią eksperci, dlatego muszą być dostępne środki i te środki chcę z całą mocą podkreślić, są dostępne w budżecie - oświadczył. Wcześniej o środki na walkę z epidemią pytany był również wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaznaczył, że każde pieniądze, które będą niezbędne do ograniczenia ewentualnego zagrożenia i rozprzestrzeniania choroby, zostaną na to przeznaczone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3i83p4

Podziel się opinią

Share
d3i83p4
d3i83p4
Więcej tematów