Trwa ładowanie...
d10she3

Prezydent zdecydował ws. mediów publicznych. Polityk: "To logiczna decyzja"

- Ta ustawa nie różniła się niczym od poprzednich - ocenia poseł PiS Zbigniew Girzyński i zaznacza, że już we wcześniejszych latach media publiczne otrzymywały rekompensaty niepłaconego abonamentu. - Faktycznym zaskoczeniem byłoby więc, gdyby prezydent ustawy nie podpisał - stwierdził.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. mediów publicznych.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. mediów publicznych. (Getty Images)
d10she3

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. ustawy przyznającej niemal 2 mld zł mediom publicznym. Jak informowała Wirtualna Polska, jednym z jego warunków było odwołanie prezesa TVP Jacka Kurskiego. W piątek wieczorem przewodniczący rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zdradził, że z pięcioosobowej Rady już wpłynęły cztery głosy za dymisją prezesa, więc sprawa jest praktycznie przesądzona.

- Informacje o personaliach nie są oficjalne, żyją na razie w przestrzeni medialnej - komentuje całą sprawę w rozmowie z "Do Rzeczy" Zbigniew Girzyński. Zaznacza, że zamieszanie wokół całej rekompensaty abonamentowej wzięło się z zastosowania przez opozycję sprytnego manewru i nagłego "powiązania pieniędzy na media publiczne z onkologią".

- Przypomnę, że środki na media publiczne to rekompensata za obniżenie wpływów z abonamentu. I była ona wypłacana co roku. Są to środki niezbędne dla funkcjonowania radia i telewizji oraz dla realizacji ich misji. Działania nie tylko kanałów informacyjnych, ale też lokalnych, kulturalnych, Teatru Telewizji. To wszystko kosztuje - stwierdził polityk PiS.

d10she3

Girzyński ocenił, że partia rządząca w ostatnich latach rekordowo zwiększyła środki na walkę z rakiem i będzie to robić w kolejnych dalej, ponieważ pieniądze dla mediów publicznych nie powodują uszczuplenia budżetu na służbę zdrowia. Dodał, że podpisanie ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę nie jest zaskoczeniem, ponieważ "podobne ustawy o przekazaniu rekompensaty abonamentowej dla mediów publicznych pan prezydent podejmował już w poprzednich latach".

- Ta ustawa nie różniła się niczym od wcześniejszych. W związku z tym, faktycznym zaskoczeniem byłoby, gdyby ustawy nie podpisał. Podpis był jedyną logiczną decyzją, jaką mógł podjąć - powiedział.

Koronawirus. Szef KPRM zadzwonił do marszałka Senatu Tomasz Grodzkiego

2 mld zł dla radia i TV. Prezydent: Sprawę potraktowałem bardzo poważnie

W piątek wieczorem na konferencji prezydent Andrzej Duda pojawił się z premierem. Zaznaczył, że wcześniej spotkał się w tej sprawie m.in. z przedstawicielami KRRiT oraz prezesami TVP i Polskiego Radia, a wszystko "potraktował bardzo poważnie".

d10she3

Powiedział, że spadek wpływów z abonamentu uniemożliwia mediom publicznym realizowanie zadań. "Politycznym oszustwem" nazwał mówienie o przekazaniu 2 mld zł na onkologię. - Potrzebne są w tym wszystkim rozsądek, uczciwość i prawda - podkreślił. Zwrócił uwagę na zagrożenie utraty pracy ludzi z TVP. Mówił też o konieczności "resetu".

Po Dudzie głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, nie ma zależności między środkami na media publiczne a tymi przeznaczonymi na inne cele, np. na walkę z koronawirusem. - W tym roku przeznaczamy rekordową liczbę środków na onkologię. Ponad 11 mld zł. W kolejnych okresach ta kwota będzie rosła - powiedział Morawiecki.

Źródło: Do Rzeczy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d10she3

Podziel się opinią

Share
d10she3
d10she3
Więcej tematów