Ksiądz wyśmiał materiał TVP. Wskazał, co było nie tak
Błogosławienie par niesakramentalnych przez Kościół było wśród tematów wtorkowego wydania programu "19:30", który na antenie TVP1 zastąpił "Wiadomości". Nie obyło się jednak bez błędów.
27.12.2023 | aktual.: 27.12.2023 09:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wtorkowy materiał dot. Kościoła w programie "19:30" wywołał lawinę komentarzy w sieci. Gospodarz programu Marek Czyż zapowiedział materiał dot. błogosławienia par niesakramentalnych, czyli jednopłciowych oraz różnopłciowych par tworzonych przez rozwodników. W zapowiedzi popełnił jednak błędy.
Wpadka w nowym programie TVP
- Dyskanteria Nauki i Wiary, jedna z najważniejszych instytucji administracji w Kościele katolickim po raz pierwszy od 23 lat opublikowała doktrynę. Dokument pozwala duchownym na błogosławienie parom jednopłciowym oraz rozwodnikom, którzy zawierają nowe związki. Wierni i duchowni są podzieleni w ocenie tych wytycznych - mówił Marek Czyż zapowiadając materiał.
Na wpadkę zwrócił uwagę jezuita i dziennikarz mediów katolickich o. Łukasz Sośniak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"'Dyskanteria'? Opublikowała 'Doktrynę'? 'Po raz pierwszy od 23 lat'? Nie można robić dziennikarstwa na takim poziomie ignorancji. To nawet jest śmieszne, ale i żałosne" - skomentował na platformie X (dawniej Twitter) jezuita o. Łukasz Sośniak.
"Czy pan prowadzący z panem reasercherem ścigali się, kto większego babola posadzi w tym materiale?? Po namyśle ogłaszam remis. Pełen profesjonalizm, nie ma co..." - skomentowała Agnieszka Huf z "Gościa Niedzielnego". Dziennikarka wytknęła również podawanie jako newsa informacji o dokumencie, który został opublikowany w zeszły poniedziałek.
"Tyle bzdur w jednym zdaniu... Nie jest to dziennikarstwo najwyższych lotów" - napisał Arkadiusz Grochot z Wirtualnej Polski.
"News taki sobie, bo ma już ponad tydzień. A do tego żenujące przejęzyczenie i błędy merytoryczne. Ten materiał mocno zaniża średnią" - ocenił Jan Pawlicki, który na początku rządów PiS był przez pół roku dyrektorem TVP1. Po odejściu ze stanowiska regularnie krytykuje media publiczne kontrolowane przez Prawo i Sprawiedliwość.
Nowy dokument Watykanu
Jak było w rzeczywistości? W ubiegły poniedziałek 18 grudnia Watykan dopuścił możliwość błogosławienia par "w sytuacji nieregularnej i tej samej płci". Zastrzeżono wyraźnie, że ma się to odbywać poza rytuałem, by nie utożsamiano tego gestu z sakramentem małżeństwa.
Wytyczne przedstawiono nie w doktrynie, a w deklaracji "Fiducia supplicans" i nie przez Dyskanterię Nauki i Wiary, a Dykasterię Nauki i Wiary.