Masowe "śluby" gejów i lesbijek
Ok. 700 par homoseksualnych, w
tym światowej sławy muzyk Elton John i jego partner David Furnish,
zawrze związki cywilne, korzystając z nowej brytyjskiej
ustawy, która zezwala na zawieranie takich związków parom tej
samej płci.
Pary zalegalizują swój związek pierwszego dnia, od kiedy prawo zaczęło obowiązywać w Anglii i Walii. Elton John i jego partner - towarzysze życia od bez mała jedenastu lat - po "bardzo prywatnej" ceremonii, która ma odbyć się w południe w windsorskim ratuszu wyłącznie w obecności rodziców, planują urządzić huczne przyjęcie.
Jedne z pierwszych ceremonii zaślubin par homoseksualnych odbyły się już w poniedziałek w Irlandii Północnej, a następnego dnia w Szkocji.
W najbliższym czasie w całej Wielkiej Brytanii ma odbyć się ok. 1200 podobnych ceremonii. W Brighton, w Anglii, przed końcem roku ma zostać zawartych jeszcze 198 związków cywilnych osób tej samej płci. Na następne miesiące zaplanowano 510 ceremonii, co sprawia, że Brighton zajmuje pod tym względem pierwsze miejsce w kraju, przed Londynem, Manchesterem, Birmingham, Newcastle i Edynburgiem.
Ustawa o związkach partnerskich (Civil Partership Act) weszła w życie 5 grudnia 2005 r. Daje ona brytyjskim parom homoseksualnym takie samo prawo własności i dziedziczenia jak parom heteroseksualnym. Upoważnia też obu partnerów do korzystania z ubezpieczenia emerytalnego oraz ulg podatkowych, jak również do naturalizowania partnera z obcym obywatelstwem. W świetle brytyjskiego prawa związek cywilny nie jest jednak traktowany jak małżeństwo.
Pierwszym europejskim krajem, który wprowadził w 1989 r. ustawodawstwo sankcjonujące związki par tej samej płci była Dania. Szwecja, Norwegia i Islandia wprowadziły podobne ustawodawstwo w 1996 r. Finlandia uczyniła to sześć lat później, a Belgia w 2003 r. Holandia była pierwszym krajem, który - w 2001 r. - zaoferował parom homoseksualnym pełnię praw cywilnych.
Francuskie prawo z 1999 r. dopuszcza formalne rejestrowanie związków osób tej samej płci. Jednak homoseksualiści twierdzą, że nie zapewnia im to pełnej równości, jeśli chodzi o podatki, dziedziczenie i adoptowanie dzieci. W oparciu o legislację francuską powstało prawo luksemburskie.
W ubiegłym tygodniu czeska Izba Poselska przyjęła ustawę o rejestracji związków homoseksualnych. Ustawa daje parom homoseksualnym niektóre prawa, które do tej pory były zarezerwowane dla małżeństw. Ustawę musi jeszcze zatwierdzić czeski Senat i prezydent.