Trwa ładowanie...
d3w7y3v

Małgorzata Manowska nową I Prezes Sądu Najwyższego. Co o niej wiemy?

Andrzej Duda wybrał nowego I Prezesa Sądu Najwyższego. Została nim Małgorzata Manowska, która od początku była wymieniana w jako jedna z głównych kandydatek na to stanowisko. Kim jest Małgorzata Manowska?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd Najwyższy ma nową Pierwszą Prezes. To Małgorzata Manowska
Sąd Najwyższy ma nową Pierwszą Prezes. To Małgorzata Manowska (PAP)
d3w7y3v

Małgorzata Manowska nową Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego. Taką decyzję w poniedziałek 25 maja podjął prezydent Andrzej Duda.

W głosowaniu Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego Manowska zdobyła 25 głosów i zajęła drugie miejsce. Faworytem zgromadzenia był Włodzimierz Wróbel, który zdobył 50 z 95 głosów.

Małgorzata Manowska – wykształcenie

Małgorzata Manowska urodziła się 22 września 1964 roku w Warszawie. W 1992 roku ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W 2001 roku uzyskała na tej samej uczelni tytuł doktora, a w 2010 roku doktora habilitowanego. Nowa Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego jest też prawnikiem, procesualistką cywilną i profesorem nadzwyczajnym Uczelni Łazarskiego.

d3w7y3v

Małgorzata Manowska - kariera sędziowska

W 1994 roku Małgorzata Manowska z oceną celującą zdała egzamin sędziowski. W swojej karierze orzekała najpierw w Sądzie Rejonowym Warszawa-Praga. Następnie zajmowała stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Warszawie i od 2004 w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie.

10 października 2018 roku została sędzią Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Funkcję tę sprawowała do momentu zostania Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego.

Sąd Najwyższy. Małgorzata Manowska pokonała 4 kandydatów

Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego w sobotę głosowało nad kandydatami na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Zwycięzcą tego głosowania był Włodzimierz Wróbel, drugie miejsce zajęła Małgorzata Manowska, a na kolejnych miejscach uplasowali się Tomasz Demendecki, Leszek Boseki Joanna Misztal-Konecka.

d3w7y3v

Ostateczna decyzja, kto z nich zostanie następną Małgorzaty Gersdorf, należała do prezydenta Andrzeja Dudy. Ten zdecydował się powierzyć to stanowisko Małgorzacie Manowskiej.

Kadencja nowej Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego będzie trwała 6 lat, chyba że wcześniej przejdzie ona w stan spoczynku. W ramach swojej funkcji Małgorzata Manowska będzie również Przewodniczącą Trybunału Stanu, a także członkiem Krajowej Rady Sądownictwa.

Zakład dziennikarza WP z Jarosławem Gowinem. "Przesyłka dotarła"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3w7y3v

Podziel się opinią

Share
d3w7y3v
d3w7y3v
Więcej tematów