Trwa ładowanie...

Macierewicz: rozważanych jest kilka lokalizacji amerykańskich sił w Polsce

• - Sprawa nie jest rozstrzygnięta - powiedział Antoni Macierewicz
• Dodał, że chodzi raczej o lokalizacje północno-wschodnie
• Szef MON: szczyt dobrze zabezpieczony, jeden incydent z dronem

Share
Macierewicz: rozważanych jest kilka lokalizacji amerykańskich sił w Polsce
Źródło: US Army, fot: Patrick A. Albright
d39ec01

Prezydent USA Barack Obama poinformował po bilateralnym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, że w Polsce znajdzie się dowództwo brygady pancernej USA w Europie.

Dodał, że Stany Zjednoczone będą państwem ramowym wielonarodowego batalionu sił NATO, który znajdzie się w Polsce, by wzmocnić wschodnią flankę. Jak zaznaczył, "około tysiąca amerykańskich żołnierzy będzie tutaj na zasadzie rotacyjnej, będzie służyło ramię w ramię z żołnierzami polskimi".

Szef MON, pytany przez dziennikarzy o możliwą lokalizację umieszczenia sił Stanów Zjednoczonych, odpowiedział, że "sprawa nie została jeszcze rozstrzygnięta". - Rzeczywiście kilka lokalizacji jest rozważanych, ale raczej te północno-wschodnie niż południowo zachodnie - powiedział Antoni Macierewicz.

d39ec01

- Faktem jest trwała obecność sił wojskowych NATO na flance wschodniej. Oczywiście to jest sojusz defensywny. Te siły mają na celu obronę, ale każda z tych bojowych grup batalionowych będzie wyposażona w tego typu środki obronne, aby być zdolnym obronić skutecznie, powstrzymać ewentualny atak ze strony jakiegokolwiek agresora - powiedział Macierewicz.

Podkreślił, że szereg kwestii będzie jeszcze dyskutowanych i doprecyzowanych, np. kwestia "dowództwa rozpoznania i wywiadu na flance wschodniej".

Szef MON zapewnił, że odbywający się w Warszawie szczyt NATO jest pod intensywną ochroną. Jak mówił, w centrum Warszawy doszło do jednego incydentu z udziałem drona. - W ciągu całego dnia był tylko jeden incydent. Próba została zlokalizowana i dron został obezwładniony. Wszystko jest pod absolutną kontrolą. Cały system organizacji i bezpieczeństwa świetnie się sprawdził - powiedział Macierewicz podczas spotkania z dziennikarzami.

Szczyt NATO w Warszawie rozpoczął się w piątek po południu na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie i potrwa do soboty. Bierze w nim udział 61 delegacji, w tym 18 prezydentów i 21 premierów. Wśród nich jest prezydent USA Barack Obama.

d39ec01

Podziel się opinią

Share
d39ec01
d39ec01
Więcej tematów