Trwa ładowanie...

Złe wieści z frontu. "Nie odpowiada oczekiwaniom" [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa. Czwartek to 484. dzień rosyjskiej inwazji. - Wczesna faza ukraińskiej kontrofensywy jest mniej udana, a siły rosyjskie wykazują się większą sprawnością, niż przewidywały oceny władz krajów zachodnich - powiedzieli zachodni oficjele cytowani w czwartek przez portal amerykańskiej telewizji CNN. Według zachodnich ocen rosyjskie linie obrony są dobrze ufortyfikowane, co utrudnia siłom ukraińskim ich przełamanie. W dodatku żołnierze rosyjscy z powodzeniem wstrzymują ukraińskie wojska pancerne atakami rakietowymi i minami. Ponadto skuteczniej używają sił powietrznych. Wojska ukraińskie okazały się "podatne" na wybuchy min, a siły rosyjskie "kompetentne" w obronie - oznajmił jeden z zachodnich oficjeli. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Rosjanie sprawniejsi. Ukraińska kontrofensywa "nie spełnia oczekiwań"Rosjanie sprawniejsi. Ukraińska kontrofensywa "nie spełnia oczekiwań"Źródło: FORUM, fot: AA/ABACA
d2d1r2s
d2d1r2s
  • Spoglądam na załączoną do wpisu mapę z oznaczonymi miejscami ukraińskich ataków rakietowych, wymierzonych w składy amunicyjne i miejsca koncentracji rosyjskich wojsk. To dane za miniony tydzień, obejmujące także ostatni poniedziałek. Widać, że główny wysiłek zmierzający do "zgrillowania" sowieckiej logistyki skierowano na południe - pisze dziennikarz Marcin Ogdowski.
  • - Ja mam swoją teorię, może nie spiskową, na temat sobowtórów Putina. Prezydent Rosji, jako człowiek ze służb i bardzo nieufny człowiek, obawiałby się, że w pewnym momencie zostanie wymieniony na swoją "młodszą wersję". Po prostu podmieniony. Tak więc uważam, że mamy do czynienia wciąż z jedną i tą samą osobą - mówiła w programie "Newsroom WP" prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
  • Armia ukraińska ostrzelała most Czongarski, łączący okupowaną część obwodu chersońskiego z kontrolowanym przez Rosjan Krymem - podały okupacyjne władze rosyjskie. Według niepotwierdzonych informacji w ataku mogła być zastosowana brytyjska rakieta Storm Shadow. Most miał zostać uszkodzony, a ruch samochodowy przekierowany na "trasy alternatywne".
  • Jak przekazuje Instytut Badań nad Wojną w najnowszym raporcie, ukraiński państwowy koncern obronno-przemysłowy "Ukroboronprom" ogłosił 20 czerwca, że ​​Ukraina zbudowała i pomyślnie przetestowała drona o zasięgu 1000 km. Przedstawiciele przedsiębiorstwa już wcześniej zapowiadali, że tajna broń może mieć istotny wpływ na przebieg walk na froncie.
Trwa łączenie
21:44, 22.06.2023

Moment ostrzału mostu w miejscowości Czonhar, łączącego obwód chersoński z okupowanym Krymem. 

21:41, 22.06.2023

Czwartym polem jest wsparcie rządu Ukrainy w zakresie reform oraz innowacji technologicznych i energetycznych, poprzez szereg projektów z obszaru energetyki, czystej energii, cyberbezpieczeństwa, cyfryzacji, współpracy innowacyjno-technologicznej itp.

Następna konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy odbędzie się w przyszłym roku w Niemczech.

21:41, 22.06.2023

Kolejnym są szersze środki umożliwiające dalsze inwestycje na Ukrainie. Obejmuje to: ogłoszony przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) zamiar pozyskania od 3-5 mld euro nowego kapitału od udziałowców, co może zmobilizować czterokrotność tej kwoty na inwestycje na Ukrainie w nadchodzących latach; nową Ukraińską Platformę Inwestycyjną powołaną przez G7 i Europejską Instytucję Finansowania Rozwoju we współpracy z EBOR, aby pomóc w pozyskaniu prywatnych inwestycji na Ukrainie; do 250 mln funtów nowego kapitału dla brytyjskiej instytucji finansowania rozwoju, British International Investment (BII), na wsparcie inwestycji w ciągu najbliższych kilku lat w celu przyspieszenia ożywienia gospodarczego na Ukrainie; nowe wsparcie ubezpieczeniowe od ryzyka wojny dla firm pomagających Ukrainie w odbudowie.

21:35, 22.06.2023

Drugi obszar to wsparcie i zobowiązania ze strony międzynarodowego biznesu i sektora prywatnego. W ramach tego prawie 500 firm wywodzących się z 42 krajów i 21 sektorów, o łącznej wartości ponad 5,2 biliona dolarów, w tym tak znaczące jak Google, Siemens, Vodafone, Hitachi, Virgin Group, Rolls-Royce i Philips, podpisało umowę Ukraine Business Compact, sygnalizując zamiar wspierania odbudowy Ukrainy.

21:31, 22.06.2023

Informując o wynikach konferencji, brytyjski rząd wskazał na cztery główne obszary. Pierwszy to wsparcie dla natychmiastowej obudowy Ukrainy, które obejmuje m.in. pakiet brytyjskiego wsparcia finansowego dla Ukrainy w postaci 3 mld dolarów dodatkowych gwarancji w celu odblokowania pożyczek Banku Światowego w ciągu trzech lat oraz 240 milionów funtów pomocy dwustronnej; zobowiązanie ze strony UE, które, jeśli zostanie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę UE, uruchomi do 50 miliardów euro w ciągu czterech lat w formie zarówno dotacji, jak i pożyczek; pomoc USA dla Ukrainy w wysokości 1,3 mld dolarów na modernizację ukraińskiego systemu energetycznego i infrastruktury krytycznej.

21:26, 22.06.2023

Ponad 60 miliardów dolarów pomocy na odbudowę Ukrainy ze zniszczeń wojennych zadeklarowano podczas zakończonej w czwartek w Londynie dwudniowej konferencji poświęconej tej kwestii - przekazał w wydanym komunikacie brytyjski rząd.

Jak wskazano, współorganizowana przez Wielką Brytanię i Ukrainę konferencja zgromadziła przedstawicieli biznesu, społeczeństwa obywatelskiego i rządów z 59 krajów, aby zobowiązać się do wsparcia odbudowy Ukrainy jako nowoczesnej, zrównoważonej i odpornej gospodarki.

Według Banku Światowego, całkowite potrzeby Ukrainy w zakresie odbudowy i rekonstrukcji wynoszą 411 miliardów dolarów, z czego 14 mld USD będzie potrzebnych na priorytetowe inwestycje w 2023 roku.

21:15, 22.06.2023

Na południu kraju natomiast trwają ataki sił ukraińskich, które „stopniowo posuwają się do przodu”. W tej części kraju siły ukraińskie atakują na kierunkach melitopolskim i berdiańskim, wypierając przeciwnika i wyrównując linię frontu.

"Nasi żołnierze nadal posuwają się naprzód i odnoszą sukcesy na niektórych kierunkach” – oznajmił generał Tarnawski na Telegramie. Według niego wróg stracił w ciągu ostatniej doby w sumie ponad trzy kompanie zabitych i rannych. Siły ukraińskie zniszczyły też 21 sztuk rosyjskiego sprzętu wojskowego i dwa magazyny broni. 

21:04, 22.06.2023

Siły ukraińskie skutecznie powstrzymują atak wojsk rosyjskich na wschodzie kraju, zaś na południu idą naprzód – poinformowali w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar i dowódca operacyjno-strategicznego zgrupowania wojsk Tauryda generał Ołeksandr Tarnawski.

Ukraińskie siły obrony powstrzymują na wschodzie rosyjski atak na kierunkach łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marijińskim, przy czym „wróg nie przesunął się ani o metr” – oznajmiła Malar na Telegramie.

Według niej wojska ukraińskie prowadziły również w tym regionie działania ofensywne, częściowo uwieńczone powodzeniem, np. na kierunku Biłohoriwka-Dibrowa umocniły się na zajętych pozycjach.

20:48, 22.06.2023

Rosjanie poderwali bombowce strategiczne. "Zarejestrowano odlot 4 bombowców strategicznych Tu-95MS z lotniska Olenia, lecących w kierunku południowo-wschodnim. Przewidywany czas odlotu samolotu na stanowisko startowe pocisków manewrujących w rejonie Morza Kaspijskiego to 23:30. (00:30 czasu polskiego)"– piszą Siły Powietrzne.

TG
20:38, 22.06.2023

Poparto też „formułę pokoju prezydenta Wołodymyra Zełenskiego”, potępiono wysadzenie zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce i opowiedziano się za stworzeniem spisu strat spowodowanych przez rosyjską agresję.

Rezolucja stwierdza ponadto, że rosyjskie kierownictwo nierozważnie grozi wojną nuklearną i wykorzystuje okupację Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w celu szantażu.

20:25, 22.06.2023

W dokumencie zapewniono, że Zgromadzenie będzie kontynuować wysiłki zmierzające do powołania specjalnego trybunału ds. agresji Rosji oraz do wzmocnienia presji sankcyjnej i międzynarodowej izolacji państwa-agresora. Jak zaznaczono, międzynarodowa odpowiedzialność powinna przy tym rozciągać się również na wszystkie prywatne firmy wojskowe i sojuszników Rosji, którzy dopuszczają się zbrodni na terytorium Ukrainy, w tym na najemniczą Grupę Wagnera.

Wezwano też do stworzenia publicznej listy firm i osób fizycznych, które działają w interesach Rosji i mają związek z obchodzeniem sankcji nałożonych na Rosję.

20:12, 22.06.2023

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało w czwartek państwa członkowskie RE, które należą do NATO, by poparły akcesję Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego – poinformowała członkini ukraińskiej delegacji w Zgromadzeniu Jewhenija Krawczuk na Facebooku.

Krawczuk przekazała, że apel ten znalazł się w rezolucji ZPRE o politycznych następstwach agresji Rosji przeciwko Ukrainie

20:02, 22.06.2023

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy na Białorusi i nie powołał jego następcy. Dekret w tej sprawie pojawił się na oficjalnych stronach rządowych. 

TG
19:58, 22.06.2023

Władze obwodu kurskiego w Rosji w "trosce o wzmocnienie bezpieczeństwa" zakazały organizowania imprez masowych. Nie podano szczegółów. 

19:50, 22.06.2023

"Jestem zbulwersowany dużą liczbą poważnych nadużyć popełnionych wobec dzieci na Ukrainie po inwazji Federacji Rosyjskiej" – oświadczył Guterres.

Raport podaje także, iż ukraińskie wojska ponoszą odpowiedzialność za śmierć 80 dzieci i okaleczenie 175; przeprowadziły także 212 ataków na szkoły i szpitale. Siły zbrojne Ukrainy nie zostały jednak wpisane na "listę hańby", a Guterres wystosował jedynie ostrzeżenie "z powodu liczby zabitych i okaleczonych dzieci oraz ataków na szkoły i szpitale".

"Zwrócę na tę sytuację szczególną uwagę w następnym raporcie" – zaznaczył sekretarz generalny ONZ.

19:39, 22.06.2023

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oskarżył Rosję o zabicie 136 dzieci na Ukrainie w 2022 roku i oświadczył, że rosyjskie siły zbrojne zostały wpisane na "światową listę hańby" - wynika z rocznego raportu ONZ, który ma być opublikowany w przyszłym tygodniu.

"Jestem szczególnie wstrząśnięty dużą liczbą ataków na szkoły, szpitale i personel ochrony oraz dużą liczbą zgonów i okaleczeń dzieci, przypisywanych siłom rosyjskim i powiązanym z nimi grupom zbrojnym" - podkreślił Guterres w raporcie, którego fragmenty opublikowała agencja Reutera.

W raporcie stwierdzono, że rosyjskie siły zbrojne i powiązane z nimi grupy zabiły w 2022 roku na Ukrainie 136 dzieci, okaleczyły 518 dzieci i przeprowadziły 480 ataków na szkoły i szpitale. Użyły również 91 dzieci jako żywe tarcze.

19:31, 22.06.2023

- Lotnisko Mozdok było wykorzystywane jeszcze w czasach Związku Radzieckiego, ale od 1991 roku Rosja go nie używała w celach wojskowych, jeśli nie liczyć przerzucania swoich sił do Syrii. Ale teraz najprawdopodobniej będzie wykorzystywane w celu zwalczania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej – oznajmił Żyronow.

Jak zaznaczył, siły rosyjskie dość intensywnie atakowały ukraińską obronę przeciwlotniczą od strony Riazania i Morza Kaspijskiego, ale „lotnisko Mozdok umożliwia atakowanie z akwenu Morza Czarnego. W dodatku zmniejszenie ilości paliwa niezbędnego do lotu bojowego pozwoli podczepić do samolotu jeszcze jedną rakietę. Dzięki temu skuteczność ataków rakietowych może kilkakrotnie wzrosnąć”.

TG
19:18, 22.06.2023

Według Sił Powietrznych Ukrainy z lotniska pod Mozdokiem wystartowały w nocy ze środy na czwartek samoloty Tu-22M3, które wystrzeliły w kierunku obwodu dniepropietrowskiego rakiety manewrujące Ch-22, uszkadzając kilka budynków, gazociąg, wodociąg oraz linie energetyczne.

Ekspert wojskowy Mychajło Żyronow powiedział portalowi, że może to świadczyć o zmianie taktyki rosyjskiej armii.

TG
18:57, 22.06.2023

Armia rosyjska zaczęła wykorzystywać do ataków rakietowych na Ukrainę nowe lotnisko, leżące w pobliżu Mozdoku w Osetii Północnej na Kaukazie – poinformował w czwartek ukraiński projekt Schemy Radia Swoboda.

Portal pisze, że chociaż 28 kwietnia na lotnisku pod Mozdokiem nie było żadnego lotnictwa dalekiego zasięgu, to w środę znajdowało się na nim już siedem samolotów Tu-22M3. Na zdjęciu Planet Labs opublikowanym przez Schemy widać też samoloty transportowe, które mogą dostarczać rakiety.

TG
18:35, 22.06.2023

Kilku urzędników powiedziało CNN, że siłom ukraińskim utrudniają zadanie również niekorzystne warunki pogodowe, hamujące przemieszczanie się wozów bojowych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w środowym wywiadzie dla BBC, że postępy na polu walki są „powolniejsze, niż by sobie życzono”, ale to nie jest film hollywoodzki. 

18:21, 22.06.2023

Wojska ukraińskie okazały się „podatne” na wybuchy min, a siły rosyjskie „kompetentne” w obronie – oznajmił jeden z zachodnich oficjeli.

Urzędnicy zastrzegają jednak, że kontrofensywa znajduje się dopiero we wczesnej fazie, a USA i ich sojusznicy „zachowują optymizm” co do tego, że siły ukraińskie będą z czasem zdolne do zdobyczy terytorialnych. Portal CNN pisze, że USA zapewne poczekają razem z sojusznikami co najmniej do lipca z pełniejszą oceną postępów kontrofensywy.

18:11, 22.06.2023

Wczesna faza ukraińskiej kontrofensywy jest mniej udana, a siły rosyjskie wykazują się większą sprawnością, niż przewidywały oceny władz krajów zachodnich – powiedzieli zachodni oficjele cytowani w czwartek przez portal amerykańskiej telewizji CNN.

Kontrofensywa „nie odpowiada oczekiwaniom na żadnym froncie” – oświadczył jeden z zachodnich urzędników.

Według zachodnich ocen rosyjskie linie obrony są dobrze ufortyfikowane, co utrudnia siłom ukraińskim ich przełamanie. W dodatku żołnierze rosyjscy z powodzeniem wstrzymują ukraińskie wojska pancerne atakami rakietowymi i minami. Ponadto skuteczniej używają sił powietrznych.

18:02, 22.06.2023

Według Grossiego sytuacja bezpieczeństwa jądrowego i ochrony w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej jest niezwykle delikatna.

- Zintensyfikujemy nasze wysiłki, aby pomóc zapewnić bezpieczeństwo jądrowe i ochronę, jednocześnie udzielając pomocy regionowi dotkniętemu katastrofą w inny sposób - powiedział.

17:56, 22.06.2023

MAEA podkreśla, że ma świadomość iż wcześniej rozmieszczono miny poza obwodem elektrowni i w "określonych miejscach wewnątrz". - Nasza ocena tych konkretnych lokalizacji była taka, że chociaż obecność jakiegokolwiek urządzenia wybuchowego nie jest zgodna ze standardami bezpieczeństwa, główne funkcje bezpieczeństwa obiektu nie zostaną znacząco naruszone. Śledzimy tę sprawę z wielką uwagą - powiedział Grossi.

17:51, 22.06.2023

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że "jest świadoma ostatnich doniesień o minach umieszczonych w pobliżu zbiornika chłodzącego elektrowni jądrowej Zaporoże, ale podczas wizyty dyrektora generalnego Rafaela Grossiego ich nie zaobserwowano".

17:31, 22.06.2023

Ponadto transportowanie amunicji koleją nie zawsze jest korzystne, bo może wymagać jej późniejszego przeładowania na ciężarówki. Natomiast korytarz lądowy od strony Taganrogu w Rosji ku okupowanym terenom ukraińskiego obwodu chersońskiego może się okazać niewystarczający do zaopatrywania 150-tysięcznej armii rosyjskiej na południu Ukrainy - konkluduje BBC.

Rosjanie dokonali nielegalnej aneksji Krymu w 2014 roku, a obecnie używają go jako zaplecza w inwazji na Ukrainę. Na Krymie znajdują się rosyjskie fortyfikacje, bazy wojskowe, trasy logistyczne. Graniczący z półwyspem obwód chersoński na południu Ukrainy armia rosyjska zajęła na początku pełnoskalowej inwazji w 2022 roku. W listopadzie tego roku w ramach kontrofensywy prawobrzeżna część regionu wraz ze stolicą, Chersoniem, została wyzwolona przez siły ukraińskie. 

17:23, 22.06.2023

Niemniej, jak zauważają media ukraińskie, przez Czonhar prowadzi najkrótsza trasa z Krymu do okupowanego Melitopola i w kierunku frontu na południu kraju, gdzie armia ukraińska stara się prowadzić kontrofensywę. Rosyjska redakcja BBC podkreśla, że w warunkach aktywizacji działań bojowych, wymagających zwiększenia dostaw broni i amunicji, wszelkie zakłócenia w logistyce mogą skutkować poważnymi problemami.

Ukraiński portal Militarny ocenił w czwartek, że wstrzymanie ruchu przez most czonharski sprawi, iż rosyjskie ciężarówki jadące z Krymu do Melitopola będą musiały nadłożyć około 100 km, co zajmie przynajmniej kilka godzin. BBC szacuje, że przejazd z miasta Dżankoj na Krymie do Melitopola teraz wydłuża się o 150 km.

TG

Źródło: PAP, Ukrinform, Ukraińska Pravda, Telegram, Politico, Unian

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2d1r2s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2d1r2s
Więcej tematów