Trwa ładowanie...
d166r02
Lockdown w całej Polsce. Nowe obostrzenia zabolą. "Nie widzę innej drogi"

Lockdown w całej Polsce. Nowe obostrzenia zabolą. "Nie widzę innej drogi"

Emilia Skirmuntt uważa, że lockdown w całej Polsce jest dobrym ruchem. Wirusolog z uniwersytetu w Oxfordzie zwraca uwagę na skuteczność lockdownu w Wielkiej Brytanii, który trwa od grudnia. Zaznacza, że kraj odczuł te restrykcje, a one i tak powinny zostać wprowadzone wcześniej. Skirmuntt tłumaczy, że nie ma innej drogi niż lockodown, jeśli wzrasta liczba chorych i hospitalizowanych. Tym bardziej, jeśli zbyt wiele osób nie przyjęło szczepionki na COVID-19. Naukowiec dodaje, że szczepienia w Wielkiej Brytanii pozwolą na luzowanie obostrzeń. Uważa, że podobną drogą powinna podążyć Polska. - Zdaję sobie sprawę, że to nie jest popularna opinia - mówi. - Trzeba zacisnąć zęby i przeczekać te parę tygodni, aż transmisja COVID-19 zostanie obniżona na tyle, a szczepienia będą na takim poziomie, że będzie można zdjąć rygory - podsumowała.

W Polsce lockdown na terenie całegRozwiń

Transkrypcja:

W Polsce lockdown na terenie całego kraju, już nie tylko konkretne regiony, województwa, ale cały kraj zamknięty. To jest dobry ruch? Jak najbardziej. Patrząc na to, co zrobiono w Wielkiej Brytanii, gdzie ten lockdown tak naprawdę już trwa od właściwie grudnia, to to pomogło. Ten lockdown był wprowadzony wręcz za późno, więc niestety odczuliśmy skutki tego, że Wielka Brytania była trochę - nie nie było tego lockdownu wcześniej. Ale jak najbardziej, jeżeli jest wzrost zachorowań, jeżeli jest wzrost infekcji, wzrost hospitalizacji, nie ma tak naprawdę w tej chwili innej drogi, żeby tą transmisję zatrzymać. Szczególnie przy niskiej wyszczepialności w społeczeństwie. I tym, że nie ma tylu szczepionek, przynajmniej w większości krajów. A jak wy sobie dajecie radę tak psychicznie w Wielkiej Brytanii z tak długim lockdownem, tak długo w zamknięciu, tak długo z ograniczonymi kontaktami, tak długo bez możliwości wyjścia do pubu, które rak kochają Brytyjczycy - to się odbija trochę na relacjach międzyludzkich, na zdrowiu psychicznym Brytyjczyków? Oczywiście, że tak. Ale w tej chwili przy ilości szczepionek, wyszczepialności, która tutaj jest, wszyscy już tak naprawdę czekają z wytęsknieniem na, wydaje mi się, że to będzie początek kwietnia, kiedy już ten lockdown ma być częściowo przynajmniej zniesiony. Teraz już część restrykcji została zniesiona, ale to naprawdę niewiele. No niestety, to się oczywiście odbija na psychice, ale wszyscy chcą, żeby to się skończyło i żebyśmy nie musieli później iść do następnego lockdownu. Wszyscy tutaj widzieli, jak to wygląda w tutejszej służbie zdrowia. Wszyscy widzieli, ile było ofiar, ile było osób, które zmarło na tą chorobę. Więc też odpowiedzialność społeczna jest tutaj na dość wysoki poziomie. No i rozumiem, że Wieka Brytania, nie wiem, czy państwo pamiętają, to jest taki fantastyczny przykład kraju, który właśnie zawrócił ze złej drogi, prawda. Jeszcze kilka miesięcy temu to wyglądało zupełnie inaczej, Wielka Brytania szła w złą stronę, udało się to zatrzymać właśnie lockdownem i potem po prostu szczepienia - AstraZeneca, 11 milionów, zamknięcie w domu. Myśli pani, że to jest jedyna droga także dla naszego kraju, dla naszej ojczyzny? Powinniśmy się zamknąć na te dwa, trzy tygodnie co najmniej, nie ustawać w tym wysiłku szczepień i uda się tego wstrętnego koronawirusa także nad Wisłą pokonać? Mam nadzieję, ja nie widzę innej drogi. Wiem, że to nie jest popularna opinia i nie będę tutaj najbardziej popularnym naukowcem, kiedy powiem, że tak, niestety, jeżeli chcemy nie być zamknięci w tym takim kole lockdownów, otwierania lockdwonów, to musimy zacisnąć zęby i po prostu przeczekać tę parę tygodni aż transmisja wirusa zostanie na tyle obniżona i wyszczepialność będzie na tyle wysokim poziomie, że faktycznie będzie można te restrykcje zdjąć.
d166r02
d166r02
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj