Trwa ładowanie...
d4afeji

Litwa: nowa szkoła w Grygajciach

W Grygajciach (rejon wileński) otwarto nowoczesny gmach Grygajskiej Szkoły Początkowej. Szkoła powstała dzięki finansowemu wsparciu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" (ok. 80 proc. kosztów) oraz staraniom samorządu rejonu wileńskiego.

d4afeji
d4afeji

Mer rejonu Leokadia Januöauskiené przypomniała czasy, kiedy dla upamiętnienia marszałka Józefa Piłsudskiego na Wileńszczyźnie wybudowano 100 szkół. Mówi, że dzisiaj, uwzględniając ogrom potrzeb, należałoby to powtórzyć. Chociaż jesteśmy obywatelami Litwy i tutaj płacimy podatki, ale Państwo Polskie, jako nasza Macierz, też o nas nie zapomina, czego dowodem jest chociażby ta szkoła w Grygajciach. Mer wyraziła przekonanie, że Polska nadal będzie wydatnie pomagała nam w rozwijaniu szkolnictwa polskiego na Litwie. Zabierając głos prof. Zbigniew Woźniak, wiceprezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" temu bynajmniej nie zaprzeczył.

Szkoła w Grygajciach nie jest pierwszą, którą "'Wspólnota Polska" w imieniu Państwa Polskiego przekazuje w darze dla społeczności polskiej na Wileńszczyźnie. Wcześniej została wybudowana szkoła początkowa w Ligojniach, wyrosły przestronne dobudówki w Czarnym Borze, Kowalczukach, Zujunach, są projektowane prace nad placówkami oświatowymi w innych miejscowościach.

"Magazyn Wileński" zaś, z wdzięczności, iż właśnie ta szkoła nauczyła czytania i pisania jego redaktora naczelnego, objął patronatem bibliotekę szkoły i odtąd będzie pilnował, by nie zabrakło w niej nowych książek dla dzieci.(mm/pr)

d4afeji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4afeji
Więcej tematów