Trwa ładowanie...

Liderka Strajku Kobiet: "Nie zamierzałyśmy wyciągać ludzi na ulice"

Klementyna Suchanow, jedna z liderek Strajku Kobiet odpowiedziała na pytania dotyczące tego, jaka będzie przyszłość ruchu i co musi się stać, żeby protesty w Polsce ustały. Działaczka przyznała, że nie spodziewała się takiego zaangażowania ze strony obywateli.

Share
Klementyna Suchanow (z prawej) jest jedną z liderek Strajku Kobiet i literaturoznawczynią
Klementyna Suchanow (z prawej) jest jedną z liderek Strajku Kobiet i literaturoznawczyniąŹródło: PAP, fot: PAP/Paweł Supernak, Pawe³ Supernak
d2qancg

Protesty organizowane przez Strajk Kobiet rozpoczęły się w czwartek 22 października. Wówczas Trybunał Konstytucyjny uznał, że aborcja dokonywana ze względu na wady płodu jest niezgodna z konstytucją, a co za tym idzie nielegalna. Protestujący wobec tej decyzji szybko porzucili pomysł strajkowania przed gmachem TK. Spod niego udali się wprost w kierunku domu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Klementyna Suchanow, jedna z liderek organizującego protesty Strajku Kobiet, pytana na antenie TVN24 o dynamikę protestów, szczerze przyznała, że jej organizacja, w ogóle nie zamierzała wyciągać ludzi na ulicę. - Ludzie wychodzą sami. My im raczej towarzyszymy - mówi Suchanow.

Strajk Kobiet. Powołano Radę Konsultacyjną

W niedzielę Strajk Kobiet powołał Radę Konsultacyjną, której zadaniem jest opracowywanie najważniejszych postulatów ruchu. W skład rady wchodzą m.in. Danuta Kuroń, Barbara Labuda czy Michał Boni. Klementyna Suchanow dodała, że chodziło o oddanie tej pracy ekspertom. Działaczka powiedziała, że choć sama nie widzi potrzeby rozmawiania z obecnym rządem, to godzi się z tym, że Rada może mieć inne zdanie na ten temat.

d2qancg

Suchanow uważa, że rząd wciąż ma szansę powstrzymać protesty, pod warunkiem, że wycofa się z decyzji Trybunału Konstytucyjnego i zadba o "poczucie bezpieczeństwa ws. epidemii". Podkreśliła przy tym, że projekt prezydenckiej ustawy, która ma na celu ograniczyć aborcję płodów, u których wykryto zespół Downa, nie jest żadnym rozwiązaniem. - Projekt prezydenta jest spóźniony, źle napisany, a on sam jest osobą niewiarygodną - ucięła.

Strajk Kobiet. Reakcja wobec niszczenia elewacji kościołów

Klementyna Suchanow nie ma wrażenia, żeby protesty wymsknęły się spod kontroli. Uważa, że pomazane elewacje kościołów to stosunkowo niewielki problem, poza tym "napisy z budynków można zmyć". - Nawet jeśli dochodzi do takich aktów, to wynikają one wyłącznie z ludzkiej potrzeby. To się musiało stać. Dochodzi do rozwodu państwa z Kościołem - powiedziała. Suchanow dodała, że jest zadowolona z pokojowości protestu, gdyż "na Zachodzie takie procesy przechodziły znacznie gwałtowniej".

Na koniec rozmowy Suchanow będąca także literaturoznawczynią i autorką nominowanej do nagrody "Nike" biografii Witolda Gombrowicza została zapytana, czy bohater jej książki poszedłby na protesty Strajku Kobiet. - Nie sądzę. Gombrowicz lubił podkreślać swoją apolityczność i miał fobię związaną z tłumem. Myślę, że spodobałaby mu się część haseł pisanych na kartonach - zakończyła swoją wypowiedź.

Zamknięte cmentarze. WP wspomogła sprzedawców chryzantem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2qancg

Podziel się opinią

Share
d2qancg
d2qancg
Więcej tematów