To prawda, że Libia zbliżyła się do budowy bomby jądrowej. Nie jest to już tajemnicą (...) odkąd wszystkim odsłoniła wszystko Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej - powiedział w przemówieniu do libijskich inżynierów Kadafi.
Programy i wyposażenie (do budowy bomby jądrowej) są znane - dodał.
Jest to pierwszy przypadek potwierdzenia przez przedstawiciela Libii, że ten północnoafrykański kraj, liczący 5 mln mieszkańców, próbował wyprodukować bombę jądrową.
Kadafi, który mówił głównie o potrzebie samowystarczalności gospodarczej kraju, wspomniał o bombie, podając ją jako jeden z przykładów podejmowania przez Libię śmiałych zadań uwieńczonych sukcesem. Więcej szczegółów nie ujawnił.
W grudniu 2003 roku Libia oświadczyła, że rezygnuje z planów rozwoju broni masowego rażenia i że pozwoli na międzynarodową kontrolę w tym zakresie.