"LexTVN" zawetowane. Jourova chwali Dudę: Dobre wieści z Polski
Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova pochwaliła prezydenta Andrzeja Dudę za zawetowanie nowelizacji ustawy medialnej, zwanej "lexTVN". W opublikowanym na Twitterze wpisie napisała, że "jest to ważny sygnał do dialogu".
27.12.2021 17:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W poniedziałek o południu prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie zgadza się na podpisanie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i kieruje ją do ponownego rozpatrzenia przez Sejm. - To znaczy, że ją wetuję. Tym samym zamykam ten temat. Oddaję to Sejmowi z powrotem do rozważenia - poinformował.
Prezydent podkreślił, że gdyby przyjął ustawę, mogłoby to wywołać kolejny konflikt. - Większość obywateli nie chce więcej sporów i moim zadaniem jest działać tak, by tych sporów uniknąć. Stąd taka decyzja - wyjaśnił Duda.
Decyzję prezydenta skomentowała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova. Unijna komisarz oznajmiła, że wiadomość o wecie przyjęła "z zadowoleniem".
"Dobre wieści z Polski. Z zadowoleniem przyjmuję zapowiedź prezydenta Dudy o zawetowaniu 'lexTVN'. Jest to ważny sygnał do dialogu" - stwierdziła wiceszefowa KE na Twitterze.
"Lex TVN". Rzeczniczka PiS reaguje: Jesteśmy zawiedzeni
Do decyzji prezydenta odniosła się rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska. W rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreśliła, że obóz władzy "oczywiście szanuje decyzję pana prezydenta, jego prerogatywy, w tym prawo weta".
- Ale nie zmienia to faktu, że jesteśmy zawiedzeni tą decyzją. Naszym zdaniem ustawa medialna wymaga doprecyzowania, aby prawo było stosowane zgodnie z taką samą praktyką, jak w innych państwach, bo przecież nie jest tak, że kapitał nie ma narodowości - stwierdziła Czerwińska.
W jej ocenie konieczne jest doprecyzowanie obowiązującej ustawy, aby "podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie omijały prawa, oraz aby zlikwidować lukę, która pozwala na nierówne traktowanie podmiotów polskich i zagranicznych na rynku medialnym".
Rzeczniczka PiS dodała, że "państwa europejskie chronią swój rynek medialny przed nadmiarem kapitału zagranicznego, uznając ten obszar za strategiczny dla bezpieczeństwa i racji stanu".
Przeczytaj również:
Zobacz też: Polityk PiS o obowiązku szczepień przeciw COVID-19. "Nie siłą przez policję"