Trwa ładowanie...

To nie koniec kłopotów TVN? Na koncesję nadal czeka TVN7

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że zawetuje nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, zwaną "lex TVN". Decyzja głowy państwa nie oznacza jednak, że kłopoty amerykańskiego koncernu Discovery dobiegły końca, ponieważ już w lutym wygasa koncesja naziemna dla kanału TVN7.

Share
To nie koniec kłopotów TVN? Na koncesję nadal czeka TVN7 To nie koniec kłopotów TVN? Na koncesję nadal czeka TVN7 Źródło: PAP, fot: Mateusz Marek
d3jcw35

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ogłosił, że nie zgadza się na podpisanie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i kieruje ją do ponownego rozpatrzenia przez Sejm. - To znaczy, że ją wetuję. Tym samym zamykam ten temat. Oddaję to Sejmowi z powrotem do rozważenia - oświadczył.

Prezydent podkreślił, że gdyby przyjął ustawę, mogłoby to wywołać kolejny konflikt. - Większość obywateli nie chce więcej sporów i moim zadaniem jest działać tak, by tych sporów uniknąć. Stąd taka decyzja - wyjaśnił Duda.

"Lex TVN". TVN7 wciąż bez koncesji

Decyzję prezydenta skomentował pełnomocnik TVN Grupy Discovery mec. Mikołaj Sowiński. W rozmowie z TVN24 stwierdził, że "jest to ogromna satysfakcja". - Od początku mówiliśmy, że ten tryb prowadzenia prac legislacyjnych i takie rozwiązania legislacyjne, które zaproponowano w tym projekcie, są po prostu nie do pogodzenia z porządkiem prawnym - tłumaczył prawnik.

d3jcw35

Spór wokół koncernu Discovery jednak nie ustaje, bowiem problemy ma także TVN7. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nadal zajmuje się analizą wniosku dotyczącego przedłużenia naziemnej koncesji kanału. Obecne pozwolenie na nadawanie wygasa 25 lutego.

- W tej chwili, oczywiście, cały czas jesteśmy w różnych procesach koncesyjnych i mamy nadzieję, że to weto prezydenta da impuls Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji do tego, żeby jak najszybciej pokończyć toczące się postępowania koncesyjne dotyczące TVN7 - mówił mec. Mikołaj Sowiński na antenie TVN24.

Nowe koncesje otrzymały do tej pory stacje TVN24, TTV oraz TVN24BiS. - Wniosek rekoncesyjny dla TVN siedem został złożony prawie rok temu, nie ma żadnych przeszkód formalnych ani merytorycznych, by na najbliższym posiedzeniu KRRiT podjęła decyzję przedłużającą koncesję dla tego kanału - stwierdziła w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Katarzyna Issat, szef ds. komunikacji korporacyjnej TVN.

Zobacz też: Polityk PiS o obowiązku szczepień przeciw COVID-19. "Nie siłą przez policję"

Duda wetuje "Lex TVN". Ekspert ocenia

O ocenę decyzji Andrzeja Dudy ws. nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji poprosiliśmy prof. Uniwersytetu Warszawskiego Tadeusza Kowalskiego. W rozmowie z Wirtualną Polską medioznawca przyznał, że "prezydent podjął jedyną słuszną decyzję".

d3jcw35

- Prezydent przeprowadził dość dogłębną analizę tej ustawy, wskazując na aspekty traktatowe, konstytucyjne i ogólne zasady prawa, w tym również zasadę, że umowy zobowiązują - powiedział WP prof. Kowalski.

Dodał, że "ustawa przeszła do historii". - Niezbyt chlubnej dla parlamentaryzmu, ale historii - stwierdził ekspert. W jego ocenie prezydent "wyraźnie wskazał, że potrzebna jest bardzo silna większość dla poparcia takiego rozwiązania". - To wydaje się nie do osiągnięcia. A wskazane naruszenia nakazują z wątpliwością patrzeć na taki rozwój wydarzeń, ale oczywiście nie zamyka to takiej możliwości w bardziej odległej przyszłości - powiedział medioznawca.

Przeczytaj również:

d3jcw35
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3jcw35
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jcw35
d3jcw35
Więcej tematów