"Lex Ukraina". Szwajcaria przed historycznym krokiem
Rząd w Bernie pracuje nad nowelizacją ustawy o materiałach wojennych. Reforma dotyczy przede wszystkim zezwolenia na eksport uzbrojenia do Ukrainy - ze względu na politykę neutralności Szwajcarzy blokowali dotychczas dostawy broni wyprodukowanej w kraju. Według "Die Welt" to "historyczny moment" dla całego państwa.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Szwajcaria dotychczas nie wyrażała zgody na dostawy broni do Ukrainy ze względu na politykę neutralności kraju i prawo, które uniemożliwia eksport uzbrojenia do państw zaangażowanych w wewnętrzny lub międzynarodowy konflikt. Niemcy od wiosny apelowały do rządu w Bernie o zgodę na dostawy amunicji dla Kijowa do samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard, którą wyprodukowała firma z Zurychu. Z podobną prośbą do kraju zwróciły się też Dania i Hiszpania.
"Lex Ukraina", czyli nowa inicjatywa szwajcarskich parlamentarzystów ma na celu nowelizację obowiązujących przepisów i zezwolenie na eksport uzbrojenia do Kijowa. Politycy w Bernie chcą, by zmiany weszły w życie tak szybko, jak to możliwe. Komisja Polityki Bezpieczeństwa szwajcarskiego parlamentu zarekomendowała we wtorek zniesienie zakazu reeksportu.
Międzynarodowa presja
W ostatnich tygodniach Szwajcaria znalazła się pod coraz większą międzynarodową presją - informuje "Die Welt". Niemiecki dziennik podkreśla, że w dyskusji ws. zgody kraju na dostawy uzbrojenia "chodzi o coś więcej niż eksport konkretnej broni". Helweci powinni podjąć decyzję w tej sprawie, mając na uwadze to, że "kraj, który wyznaje wartości demokratyczne, nie powinien pozostawać neutralny, gdy są one brutalnie atakowane".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podczas tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos Szwajcaria została skrytykowana za blokowanie pomocy Ukrainie i nieustanne powoływanie przy tym się na neutralność. Politycy i dyplomaci podkreślali, że w przypadku brutalnej rosyjskiej inwazji nie jest to odpowiedni argument, ponieważ agresja militarna Moskwy nie była sprowokowana żadnym działaniem kraju. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wskazał, że w tym przypadku ważniejsze od neutralności jest "prawo do samoobrony zapisane Karcie Narodów Zjednoczonych".
Według "Die Welt" poprawki w ustawie nie naruszałyby neutralności Szwajcarii - nie zezwalają one na bezpośredni eksport broni do stref wojennych, umożliwiają jedynie dostawy materiałów wojennych wyprodukowanych w kraju. Decyzję ws. reformy podejmie siedmioosobowa Rada Federalna, która wcześniej odrzuciła proponowane zmiany. Niemiecki dziennik wskazuje, że jeśli kraj nie zmieni swojego stanowiska "nie będzie już wiarygodnym sojusznikiem wśród zachodnich państw".