Trwa ładowanie...

Lekarze bez Granic natrafili na ponton z 200 uchodźcami i 22 ciałami

• Reuters: ciała leżały w łodzi przez "wiele godzin"
• Od początku roku do Włoch przybyło ponad 80 tys. migrantów
• Od 2014 roku utonęło ponad 10 tys. osób, które usiłowały dotrzeć przez Morze Śródziemne do Europy

Lekarze bez Granic natrafili na ponton z 200 uchodźcami i 22 ciałamiŹródło: AFP, fot: Carlo Hermann
d2v61g1
d2v61g1

Wyczarterowany przez organizację Lekarze bez Granic (MsF) statek natrafił na Morzu Śródziemnym na ponton, w którym do Włoch zmierzało ok. 200 uchodźców. Na dnie łodzi natrafiono też na zwłoki 21 kobiet i mężczyzny, którzy zmarli, zanim przyszła pomoc.

Cała 200-osobowa grupa migrantów została przetransportowana na pokładzie wynajętego przez Lekarzy bez Granic statku "Aquarius" do włoskiego portu.

Z kolei Fundacja MOAS (Stacja Pozabrzegowej Pomocy Migrantom), która również używa wyczarterowanego statku "Phoenix", uratowała w środę 354 osoby.

Włoska straż przybrzeżna poinformowała w specjalnym komunikacie, że w 25 operacjach prowadzonych na Morzu Śródziemnym od wtorku uratowano 3200 uchodźców zmierzających z Afryki w stronę Włoch. Liczba migrantów ocalonych w samą tylko środę wynosi 2126 osób.

d2v61g1

W akcjach brały udział okręty włoskiej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej, statki organizacji pozarządowych oraz patrolujące wybrzeże okręty krajów UE działające w ramach operacji Sophia, wymierzonej w przemytników ludzi.

Według szacunków Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) większość migrantów usiłujących dotrzeć do Włoch wypływa z Libii. Kolejna ich najliczniejsza grupa wyrusza z Egiptu.

Jak podał Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców od początku roku do Włoch przybyło ponad 80 tys. migrantów.

Ocenia się, że od 2014 roku utonęło ponad 10 tys. osób, które usiłowały dotrzeć przez Morze Śródziemne do Europy.

d2v61g1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v61g1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj