Trwa ładowanie...
d18pnhp

Lekarka nawet nie zbadała pacjentki. Stanie przed sądem

Lekarka, która nie zdiagnozowała ostrej białaczki szpikowej u pacjentki, została oskarżona o narażenie jej na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Share
Według ustaleń śledczych lekarka nawet nie zbadała kobiety, chorej na białaczkę
Według ustaleń śledczych lekarka nawet nie zbadała kobiety, chorej na białaczkęŹródło: Fotolia, Fot: Henrik Dolle
d18pnhp

Prokuratura Rejonowa w Szczecinie ustaliła, że w sierpniu 2016 r. kobieta zgłosiła się do przychodni. Źle się czuła, była osłabiona. Pacjentce wykonano podstawowe badania krwi, a następnie umówiono na wizytę lekarską. Według ustaleń śledczych lekarka nie zbadała kobiety, a po odebraniu wyników laboratoryjnych zleciła kolejne badania. Lekarka podejrzewała anemię - zaleciła przyjmowanie żelaza.

Po kliku dniach podczas kolejnej wizyty w przychodni lekarka po zapoznaniu się z wynikami badań zleciała kobiecie dalsze przyjmowanie żelaza. Pacjentka znów nie została zbadana, ale lekarka wyznaczyła kolejną wizytę za 3 miesiące.

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia kobieta zgłosiła się do innego lekarza, któremu przedstawiła wyniki dotychczasowych badań. Lekarz, podejrzewając u pacjentki białaczkę, skierował ją do szpitala. Badania potwierdziły diagnozę - kobieta jest chora na ostrą białaczkę szpikową i została zakwalifikowana do przeszczepu szpiku kostnego.

d18pnhp

- Powołany w toku postępowania biegły z zakresu hematologii ocenił postępowanie podejrzanej jako nieprawidłowe - poinformowała szczecińska prokuratura. - W ocenie biegłego już wstępne wyniki badań pokrzywdzonej sugerowały podejrzenie białaczki, a decyzje terapeutyczne podejmowane przez podejrzaną stanowiły zagrożenie dla życia i zdrowia pokrzywdzonej - dodaje.

Podejrzana lekarka nie przyznaje się do winy. Odmówiła składania wyjaśnień. Za zarzucane jej czyny grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Zobacz także: Jarosław Kaczyński o reformie służby zdrowia

d18pnhp

Podziel się opinią

Share
d18pnhp
d18pnhp
Więcej tematów