Lek na koronawirusa? Minister nauki Brazylii: mamy preparat na COVID-19. Zapowiada testy na chorych
Eksperci z laboratorium w Sao Paulo opracowali lek na COVID-19 - przekazał szef resortu nauki i technologii Brazylii Marcos Pontes. Przedstawiciel administracji prezydenta Jaira Bolsonar zapowiedział szybkie testy nowego preparatu na zainfekowanych przez koronawirusa SARS-CoV-2.
Z informacji przekazanych przez brazylijskiego ministra wynika, że skuteczność leku naukowcy z tego kraju ocenili na 94 proc. Dowieść miały tego badania in vitro nowego środka farmakologicznego - podaje PAP w serwisie poświęconym koronawirusowi SARS-CoV-2, powołując się na brazylijską stację telewizyjną Record oraz Euronews.
Marcos Pontes powiedział, że preparat ma być testowany szerzej w maju, ale już w najbliższych dniach zostanie podany pierwszym chorym na COVID-19.
- Badania dotyczące nowego leku będą prowadzone w siedmiu szpitalach naszego kraju na łącznej grupie 500 osób zainfekowanych koronawirusem” - powiedział szef resortu nauki i technologii Brazylii w rozmowie z TV Record.
Zobacz wideo: Gorąco w Sejmie. Joanna Scheuring-Wielgus przeprosi Elżbietę Witek? Posłanka Lewicy odpowiada
Pontes stwierdził, że do czasu rozpoczęcia testów nazwa preparatu nie zostanie ujawniona. - W ten sposób unikniemy niepotrzebnego w tej chwili wyścigu po ten środek - tłumaczył polityk.
Minister wyjaśnił również, że testy, które rozpoczną się w maju, trwałyby ok. czterech tygodni.
Od początku pandemii w Brazylii z powodu COVID-19 zmarło 1760 osób, a zakażenie koronawirusem potwierdzono u ponad 29 tys. osób.
Koronawirus w Polsce i na świecie. Odmrażanie gospodarki
Przypomnijmy: w Polsce od 4 marca odnotowano 7 918 przypadków zakażenia potwierdzonych testem. W tym czasie zmarło 314 osób. W czwartek polski resort zdrowia poinformował o 336 nowych zakażeniach i śmierci 28 osób. Według danych Ministerstwa Zdrowia do tej pory wyzdrowiały 774 osoby.
- 20 kwietnia otwieramy parki i lasy - zapowiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, prezentując cztery etapy harmonogramu odmrażania gospodarki i ograniczania obostrzeń. Nowe zasady, które zaczną obowiązywać w poniedziałek zakładają też zmiany w handlu, a także inną organizację mszy w kościołach.
Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa zagrożenia
W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl