Koronawirus. Obostrzenia w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki: będą otwarte lasy i parki. Nowe zasady w kościołach
- Od 20 kwietnia otwieramy lasy i zmieniamy przepisy w handlu - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w czwartek wieczorem.
Zmiany w obostrzeniach poza gospodarką - od 20 kwietnia – Etap I
- możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych (przy zachowaniu dystansu społecznego i noszenia maseczek)
- otwarcie lasów i parków (poza placami zabaw)
- zwiększenie liczby wiernych w kościołach przez zastosowanie zasady: 1 osoba na 15 metrów kw. pow.
- wyłączenie z ograniczenia poruszania się bez dorosłego osób powyżej 13. roku życia
Rząd wprowadza możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych, ale przy zachowaniu dystansu społecznego i noszeniu maseczek. - Wprowadzamy plan stopniowego łagodzenia restrykcji - powiedział szef rządu, mówiąc o nowej normalności. - Od 20 kwietnia w sklepach do 100 metrów możliwa będzie obsługa czterech klientów na kasę - powiedział premier Mateusz Morawiecki. W sklepach powyżej 100 m kw. może być to jedna osoba na powierzchni 15 metrów kw.
Otwarcie lasów i parków nie dotyczy placów zabaw. - Przy czym nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, do bardzo szerokich wyjść; to ma być zwiększony komfort zdrowia psychicznego dla ludzi i tak do tego podchodzimy" - powiedział szef rządu.
- Zasada dystansowania się, jeśli nie mówimy o rodzinie, wciąż obowiązuje - dodał minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Koronawirus w Polsce. Odmrażanie gospodarki i zmiany w życiu Polaków
Od 20 kwietnia w kościołach oraz podczas uroczystości religijnych będzie mogło przebywać więcej osób przez zastosowanie zasady: 1 osoba na 15 metrów kw. pow. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział też od najbliższego poniedziałku wyłączenie z ograniczenia poruszania się bez dorosłego osób powyżej 13. roku życia.
- Pamiętajmy, że te zmiany nie obowiązują od weekendu, ale od poniedziałku - podkreślał Szumowski.
Nadal obowiązywać będzie nakaz zasłaniania w miejscach publicznych ust i nosa, ale przepis ten nie obejmie rolników.
Pytany, o to, kiedy możemy liczyć na zniesienie obowiązku ws. zakrywania twarzy, szef resortu odpowiedział, że wtedy, "kiedy będzie szczepionka".
Zobacz wideo: Gorąco w Sejmie. Joanna Scheuring-Wielgus przeprosi Elżbietę Witek? Posłanka Lewicy odpowiada
Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja
- Na pewno wszystkie restrykcje nie będą mogły być zniesione na czas wakacji, ale - jak państwo widzicie - wiele z tych restrykcji będzie można w taki sposób ująć, aby one nie ograniczały całkowicie naszej aktywności. Oczywiście to nie oznacza, że będziemy tak spędzali wakacje, jak je spędzaliśmy kiedyś - odpowiedział Szumowski.
Natomiast premier Morawiecki podkreślił, że branża hotelarska jest jedną z ważniejszych w gospodarce i może liczyć na wsparcie, m.in. w ramach tarczy antykryzysowej, postojowego.
- Wesela i inne tego typu spotkania społeczne będą w kolejnych etapach umożliwiane. Na dzień dzisiejszy podchodzimy do tego w bardzo ostrożny sposób - mówił Szumowski.
- W sposób symboliczny można nazwać tę nową rzeczywistość zasadą trzech "i": jest to izolacja, identyfikacja i informatyzacja - mówił też Morawiecki. Jak dodał, izolacja to zachowanie właściwego dystansu, także przestrzeganie nakazu noszenia maseczek ochronnych, by zmniejszyć prawdopodobieństwo transmisji koronawirusa.
- Identyfikacja - będziemy coraz lepiej starali się opanować sztukę badania, kto z kim miał kontakty - mówił premier. Jak dodał wdrażana jest aplikacja dla osób przebywających w kwarantannach.
- Informatyzacja - to jak najwięcej pracy zdalnie, tam gdzie można ją wykonywać; jak najwięcej cyfrowych procesów po to, żeby nie musieć wchodzić w bezpośredni kontakt pomiędzy poszczególnyi osobami - powiedział Morawiecki.
Premier zaznaczył, że przy etapowym zmniejszaniu obostrzeń, jednocześnie konieczne jest utrzymanie dyscypliny społecznej. Zapowiedział, że łagodzenie obostrzeń będzie wprowadzane tylko w dziedzinach, w których nie występuje prawdopodobieństwo gwałtownego przyrostu zakażonych koronawirusem.
Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa zagrożenia
Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach. W Polsce w związku z pandemią obowiązuje stan epidemii.
Wirtualna Polska ruszyła z akcją wspierającą służbę zdrowia. Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.
W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl