Trwa ładowanie...
d4jbwwm

Lech Wałęsa udzielił wywiadu rosyjskiej agencji TASS. Mówił o wyborach i strategii bezpieczeństwa

Wybory prezydenckie 2020 i relacje z Rosją - o tym były prezydent Lech Wałęsa mówił w wywiadzie dla rosyjskiej agencji TASS. Zdradził, na kogo najpewniej będzie głosował.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Był prezydent Lech Wałęsa udzielił wywiadu rosyjskiej agencji TASS
Był prezydent Lech Wałęsa udzielił wywiadu rosyjskiej agencji TASS (Getty Images)
d4jbwwm

Wybory prezydenckie 2020. Lech Wałęsa mówił o nich w rozmowie z rosyjską agencją TASS. Przyznał, że jeszcze nie podjął decyzji, na którego z kandydatów zagłosuje. Myśli jednak o Rafale Trzaskowskim.

- Mimo że nie wszystko mi się podoba, będę popierać Platformę - powiedział. Jak tłumaczył, "do rządzenia krajem trzeba mieć dość dużo przygotowanych ludzi i tylko PO ma wystarczające zasoby do rządzenia państwem".

- Inne partie również są dobre, ale są zbyt małe, by poradzić sobie z całym krajem - dodał.

d4jbwwm

Zobacz także: Wakacje za granicą? Rzecznik rządu przypomina konkretną sytuację

Stosunki Polska-Rosja. Co sądzi Lech Wałęsa?

Wałęsa w wywiadzie dla TASS mówił nie tylko wyborach. Nie obyło się bez oceny relacji polsko-rosyjskich. - Autorzy nowej polskiej strategii bezpieczeństwa narodowego, która określa Rosję jako największe zagrożenie, utknęli w przeszłości. Nie myślą z wyprzedzeniem. Nie mają żadnych pomysłów. Starają się zbudować coś na starych fundamentach - ocenił były prezydent Polski.

d4jbwwm

Przypomnijmy, że nową strategię bezpieczeństwa narodowego prezydent Andrzej Duda podpisał 12 maja.

Były polski prezydent dostrzega zarówno dobre, jak i złe rzeczy w stosunkach Polski z Rosją. - Narzucili nam system, którego nie chcieliśmy i który wyrządził wiele szkód, a nasi bohaterowie narodowi zostali zabici. Chodzi o to, jak oddzielić dobro, heroizm armii radzieckiej i wyzwolenie od późniejszego braku wolności. Trzeba to oddzielić i nie mieszać - podkreślił Wałęsa.

Dodał, że robi wszystko, by poprawić chłodne stosunki obu krajów. - Większość Polaków chce zmian. Jesteśmy bliżej Moskwy niż Waszyngtonu - stwierdził. Podkreślił jednocześnie, że to "większy", czyli Rosja, a konkretnie Władimir Putin powinien wyjść z propozycją zaproszenia do rozmów. - Głowa dużego państwa musi zaproponować inicjatywy - zaznaczył.

Koronawirus. Lech Wałęsa: "zaczynam lubić bezczynność"

Zdaniem Wałęsy kraje, w tym Rosja, "bo jest potęgą", powinny się zjednoczyć w obliczu epidemii koronawirusa. - Wiele na świecie zależy od Putna - podkreślił.

d4jbwwm

Jak były prezydent się teraz czuje? - Ciężko pracowałem przez wiele lat. Ta sytuacja oderwała mnie od pracy i muszę powiedzieć, że zaczynam lubić tę bezczynność. Teraz dużo odpoczywam, jem kiedy chcę, absolutna wolność. Mogę trochę się zrelaksować, zanim przejdę do wieczności - powiedział.

Dodał też, że jego zdaniem łatwiej kupować gaz nie w Stanach Zjednoczonych, ale w Rosji bo jest nam do siebie bliżej.

Źródło: TASS

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4jbwwm

Podziel się opinią

Share

d4jbwwm

d4jbwwm
Więcej tematów