Trwa ładowanie...
d1a4jau

Lech Wałęsa ma wsparcie PO. "Nie złamały go służby PZPR-u, nie złamią PiS-owskie"

Solidarność z Lechem Wałęsą dzisiaj jest nakazem chwili i PO wzywa wszystkich, by o tym pamiętać, głośno mówić i dawać świadectwo prawdzie historycznej - powiedział poseł PO Andrzej Halicki. IPN prowadzi postępowanie karne w sprawie złożenia przez byłego prezydenta fałszywych zeznań dotyczących dokumentów TW "Bolek".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lech Wałęsa podczas finału 6. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Wejcherta (PAP, Fot: Marcin Kmiecinski)
d1a4jau

Posłowie PO stanęli murem za laureatem Pokojowej Nagrody Nobla i byłym prezydentem. - Lech Wałęsa będzie miał pełne wsparcie Platformy Obywatelskiej - podkreślił Andrzej Halicki.

IPN prowadzi postępowanie karne w sprawie złożenia przez Lecha Wałęsę fałszywych zeznań dotyczących dokumentów TW "Bolek". Chodzi o wypowiedzi byłego prezydenta, w których zanegował m.in. autentyczność dokumentów znalezionych w domu gen. Czesława Kiszczaka.

Zobacz też: Kolenda-Zaleska broni Wałęsy

Wałęsa w środę w Polsat News oświadczył, że nigdy nie współpracował ze służbami PRL-u i nigdy nie był po stronie komunistycznej. W rozmowie z WP dodaje, że "niedługo opublikuje na swoim koncie na Facebooku rożne pisma IPN-owskie, które mówią wyraźnie, że te dokumenty były podrabiane. Co więcej, w tych dokumentach ludzie, którzy to robili, sami się do tego przyznają".

d1a4jau

"Sympatycy prokuratora stanu wojennego usiłują go wymazać z kart historii"

Halicki podkreślił, że Wałęsa był "twardy i niezłomny" w najważniejszych latach walki o wolność. - Dzisiaj nie da wymazać się Lecha Wałęsy z historii Polski, bo w 1989 r. wysoko uniesiony sztandar "Solidarności" właśnie trzymany w jego rękach pozwolił Polsce i Polakom wybić się na niepodległość - zaznaczył poseł.

- Nie poddał się i nie złamał go żaden system represji, nie złamały go służby PZPR-owskie, nie złamią go dzisiaj służby PiS-owskie i sympatycy prokuratora stanu wojennego, którzy usiłują wymazać Lecha Wałęsę z kart historii - dodał polityk PO.
Według Halickiego niezależnie od aspektów prawnych ewentualnej współpracy Wałęsy z SB tworzenie dziś "klimatu zarzutów karnych jest szantażem". - Lech Wałęsa całemu światu znany jest jako lider Solidarności. Ci, którzy mieli w tamtych czasach całkiem spokojne życie, a dziś są sfrustrowani nie osiągną swojego celu i nie zmienią przebiegu historii tamtych lat - podkreślił polityk. Zdaniem Halickiego, "solidarność z Wałęsą dzisiaj jest nakazem chwili i PO wzywa wszystkich, by o tym pamiętać, głośno mówić i dawać świadectwo prawdzie historycznej".

Nowe postępowanie wiąże się z wypowiedziami Wałęsy, który m.in. w śledztwie IPN dotyczącym ewentualnego fałszowania dokumentów przez SB zeznał, że nie są one autentyczne. Podczas okazywania Wałęsie dokumentów TW "Bolek" - jak przypomina IPN - były prezydent twierdził, że nie zostały one przez niego napisane (np. doniesienia agenturalne) ani podpisane. Pod koniec czerwca br., umarzając śledztwo, prokuratorzy IPN uznali jednak, że ponad 50 dokumentów z lat 1970-1976, w tym zobowiązanie do współpracy z SB, doniesienia i pokwitowania odbioru pieniędzy są autentyczne, czyli zostały wytworzone lub podpisane przez Lecha Wałęsę.

d1a4jau

Podziel się opinią

Share

d1a4jau

d1a4jau
Więcej tematów