Trwa ładowanie...

"Jesteśmy gotowi". Takiej odpowiedzi Łukaszenka się nie spodziewał

Na celowniku Alaksandra Łukaszenki znalazł się Paweł Łatuszka. To on miałby być "kartą przetargową" w zamian za uwolnienie Andrzeja Poczobuta. Na absurdalną propozycję dyktatora odpowiedział sam zainteresowany. - Wraz z męską częścią Narodowego Zarządu Antykryzysowego jesteśmy gotowi zostać wymienieni na wszystkich więźniów politycznych na Białorusi - zadeklarował Łatuszka.

Łatuszka odpowiada Łukaszence. "Jesteśmy gotowi do wymiany wszystkich więźniów"Łatuszka odpowiada Łukaszence. "Jesteśmy gotowi do wymiany wszystkich więźniów"Źródło: Getty
d2xew4y
d2xew4y

Białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka stwierdził w piątek, że byłby gotów podjąć negocjacje ws. uwolnienia Andrzeja Poczobuta, więźnia politycznego umieszczonego w kolonii karnej. Jak stwierdził, chciałby wymienić go za Pawła Łatuszkę i "całą grupę NAU" [to Narodowy Zarząd Antykryzysowy założony przez Pawła Łatuszkę w październiku 2020 roku - przyp. red.].

Na odpowiedź Łatuszki nie trzeba było długo czekać. - Mamy swoją propozycję dla dyktatora Łukaszenki. Ja, Paweł Łatuszka, jak również męska część zespołu Narodowego Zarządu Antykryzysowego, jesteśmy gotowi do wymiany wszystkich więźniów politycznych, którzy znajdują się w zakładach karnych na Białorusi - przekazał w mediach społecznościowych.

Jak dodał, "pośrednikiem w tej wymianie" mieliby być Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oraz wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka.

"Łukaszenka oczywiście blefuje"

- Sytuacja więźniów politycznych na Białorusi jest katastroficzna i walczymy o wyzwolenie absolutnie wszystkich, w tym również bohatera polskiego narodu i bohatera Białorusi Andrzeja Poczobuta - podkreślił w rozmowie z PAP Łatuszka i przypomniał, że "według danych organizacji obrony praw człowieka na Białorusi jest obecnie 1466 więźniów politycznych, a w ocenach ekspertów ta liczba sięga nawet ok. 5 tysięcy osób".

d2xew4y

Dopytywany, czy wymiana więźniów jest realnym scenariuszem, Łatuszka stwierdził, że "Łukaszenka oczywiście blefuje i drażni w ten sposób polskie władze i społeczeństwo".

Jak dodał, białoruski przywódca "chce pokazać, że jest gotów do kroków skierowanych ku wymianie więźniów politycznych, ale tak naprawdę to jest propagandowa gra". - Jeśli to nie jest gra, to zobaczymy, jaką propozycję złoży i czy zgodzi się na nasze warunki - dodał.

Poczobut skazany na osiem lat więzienia

8 lutego białoruski sąd skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia. 49-letni Poczobut, działacz polskiej mniejszości, członek władz Związku Polaków na Białorusi i znany dziennikarz z Grodna został zatrzymany w marcu 2021 r. i od tamtej pory przebywa w areszcie. Obecnie oczekuje na wyznaczenie terminu apelacji przed Sądem Najwyższym.

Paweł Łatuszka jest byłym białoruskim ministrem kultury, w latach 2002-2008 ambasadorem Białorusi w Polsce. W sierpniu 2020 wsparł protesty Białorusinów po sfałszowanych wyborach prezydenckich. Od wielu miesięcy przebywa w Polsce. W marcu 2023 został skazany zaocznie na 18 lat więzienia za działalność opozycyjną.

Źródło: PAP/WP Wiadomości

Zobacz też: Tusk miał rację ws. zboża z Ukrainy? Pokrętna odpowiedź ministra

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2xew4y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2xew4y
Więcej tematów