Kwalifikacja wojskowa 2024. MON podał szczegóły. Jest termin
Minister Obrony Narodowej każdego roku określa, kogo obejmie obowiązkowa kwalifikacja wojskowa. Wskazuje także termin jej przeprowadzania. W Rządowym Centrum Legislacyjnym pojawił się projekt rozporządzenia, określającego zasady kwalifikacji wojskowej w 2024 roku. Jak wynika z dokumentów, obejmie ona również kobiety.
Jak wynika z informacji przekazanych przez MON, kwalifikacja wojskowa w 2024 roku obejmie około 230 tysięcy osób. Obowiązkiem stawienia się przed komisją wojskową zostaną objęci nie tylko 19-latkowie.
Kwalifikacja wojskowa w 2024 roku. Kiedy? Potrwa 3 miesiące
W projekcie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej wskazano termin, w którym ma zostać przeprowadzona kwalifikacja wojskowa w 2024 roku. Zgodnie z jego treścią, ma ona trwać od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 roku. "Termin ogłoszenia kwalifikacji wojskowej na terytorium państwa wyznacza się na dzień 12 stycznia 2024 r." - informuje MON.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wojsko na granicy. O sytuacji w Polsce głośno za oceanem
W uzasadnieniu projektu dotyczącego przyszłorocznej kwalifikacji wojskowej wyjaśniono, że taki przedział czasowy wynika z przewidywanej liczby osób podlegających obowiązkowi stawienia się przed komisją wojskową w 2024 roku.
Kwalifikacja wojskowa. Kto w 2024 roku zostanie nią objęty?
Z projektu resortu obrony wynika, że przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa obejmie zarówno 19-latków (mężczyzn urodzonych w 2005 roku), jak również:
- mężczyzn urodzonych w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii wojskowej
- osoby, które w katach 2022-2023 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej
- kobiety urodzone w latach 1997-2005, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej (m.in. wykonujące zawody medyczne, weterynaryjne, lotnicze) i które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety, pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 ukończą naukę
- ochotników stanowiących osoby pełnoletnie, do 60. roku życia, które nie posiadają określonej kwalifikacji wojskowej.
"Realizacja przedsięwzięcia ma szczególne znaczenie dla potrzeb uzupełnieniowych Sił Zbrojnych RP" - wyjaśnia w uzasadnieniu projektu rozporządzenia Ministerstwo Obrony Narodowej.