Kukiz spotkał się z prezydentem Dudą. Ujawnił temat rozmowy
- W poniedziałek spotkałem się z prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmowy w trosce o kraj dotyczyły kształtu przyszłego Sejmu oraz tego, w którą stronę pójdzie Polska - powiedział Paweł Kukiz.
Lider Kukiz'15 ujawnił w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że w poniedziałek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. - Mam bardzo dobre relacje z Pałacem od samego początku, od 2015 roku i spotkaliśmy się na takiej rozmowie, powiedziałbym, prywatno-politycznej - oświadczył poseł.
- Generalnie były to rozmowy o tej całej "bieżączce", o tym, jak wygląda Sejm, jak może wyglądać, w którą stronę pójdzie Polska i tak dalej. Bardzo ogólne tematy, po prostu w trosce o Polskę było to spotkanie - dodał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Żukowska otwarcie przyznaje. Z PSL "nie dogadają się"
Kukiz na spotkaniu z prezydentem Dudą
Paweł Kukiz był dopytywany także o rozmowy dotyczące formułowania przyszłego rządu. Poseł ujawnił, że w związku z tym trwa "pewnego rodzaju polityczna rozgrywka nagłaśniana bardzo przez media". Jego zdaniem jest to dowód na to, że polska "ordynacja wyborcza, ustrój polityczny jest do natychmiastowej wymiany".
- W systemach większościowych przy ordynacji jednomandatowej rząd powstaje na drugi dzień po wyborach i wiadomo, czy wygrała lewa czy prawa strona - kontynuował.
Spotkania prezydenta z komitetami wyborczymi
Przypomnijmy, że w środę w Pałacu Prezydenckim odbędzie się kolejna tura konsultacji Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych. O godz. 11 ruszyło spotkanie z Trzecią Drogą, na 13 z Nową Lewicą, a na 15 - z Konfederacją. Z kolei we wtorek w pałacu prezydenckim gościli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej.
Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który m.in. desygnuje premiera, biorąc pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. Jeśli ta próba zakończyłaby się niepowodzeniem, inicjatywę przejmuje Sejm. Wówczas premier i rząd potrzebują bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Gdyby posłom nie udało się powołać rządu, inicjatywa wraca do prezydenta, a do wotum zaufania potrzebna jest zwykła większość.
Szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek w środę w TVN24 przekazał, że Andrzej Duda nie podjął jeszcze decyzji dot. wyboru prezydenta. - Nie. Prezydent wczoraj usłyszał, że Prawo i Sprawiedliwość ma kandydata na premiera i zostało wskazane, że jest upoważnienie dla premiera Mateusza Morawieckiego, żeby był kandydatem oraz że jest wola tworzenia rządu. Usłyszał to samo od przewodniczącego Koalicji Obywatelskiej Donalda Tuska, że jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej na premiera. Dziś prezydent zada pytania kolejnym trzem komitetom, czy mają swojego kandydata na premiera - dodał.