Trwa ładowanie...

Kubicki: sprawę in vitro łatwo uregulować


W Polsce nie ma żadnych przepisów, które
regulowałyby zapłodnienie in vitro i los zarodków w probówce -
pisze "Gazeta Wyborcza" i pyta prof. Leszka Kubickiego, eksperta
prawa medycznego, b. ministra sprawiedliwości, co trzeba zrobić,
żeby uregulować zabiegi in vitro. Potrzebna jest osobna ustawa?

Kubicki: sprawę in vitro łatwo uregulowaćŹródło: Jupiterimages
d1jcim2
d1jcim2

Niekoniecznie - odpowiada profesor. Moim zdaniem wystarczy wpisać odpowiednie przepisy do ustawy transplantacyjnej, której nowelizację i tak się przewiduje; trzeba wypełnić dyrektywy UE.

Zdaniem Kubickiego uregulowania wymagają warunki, jakie muszą spełniać laboratoria, w których dokonuje się zabiegu. Trzeba określić postępowanie z tzw. zapasowymi zarodkami. Czy w ogóle wolno je tworzyć? A jeśli tak, to jak długo trzeba je przechowywać? Wiadomo, że z czasem ulegają uszkodzeniom, więc nie można ich przechowywać w nieskończoność. Trzeba określić, kto i jak może nimi dysponować, kto jest odpowiedzialny za przechowywanie i w jakich warunkach. To samo dotyczy pozyskiwania komórek jajowych i plemników - tłumaczy profesor.

Zapytany przez gazetę czy jego zdaniem po to, aby uregulować postępowanie z embrionami powstałymi in vitro, trzeba prawnie rozstrzygnąć, czym są: ludźmi czy przedmiotami, Kubicki odpowiada, że - to nie jest wskazane, bo utkniemy w niepotrzebnych sporach. Podobnie, jak nie jest pożądane ustanowienie prawnej definicji śmierci. Ustawa transplantacyjna działa mimo braku tej definicji. Stwierdzenie śmierci każdorazowo pozostawione jest ocenie komisji ekspertów.

Kubicki jest zdania, że to są sprawy, które można by uregulować przy okazji decydowania o refundacji zabiegów in vitro. Państwo może tu postawić swoje warunki. (PAP)

d1jcim2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jcim2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj