Trwa ładowanie...
d35vet5

Kto zastąpi Marka Kuchcińskiego? PiS szuka nowego marszałka Sejmu

Marek Kuchciński przestaje być marszałkiem Sejmu. Ogłosił to na konferencji prasowej z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. PiS wybierze następcę. Grono pretendentów jest spore.
Share
Małgorzata Wassermann, Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak. Czy wśród nich jest przyszły marszałek Sejmu?
Małgorzata Wassermann, Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak. Czy wśród nich jest przyszły marszałek Sejmu?Źródło: East News, Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
d35vet5

7 sierpnia. Na korytarzach sejmowych "hula wiatr".

W środę – gdy pojawiają się w mediach kolejne informacje na temat "rodzinnych lotów" marszałka Marka Kuchcińskiego rządowymi odrzutowcami – na Wiejskiej stawia się tylko trzech polityków PiS. To europosłowie: Ryszard Czarnecki i Karol Karski oraz szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.

CZYTAJ TEŻ: Marszałek Sejmu Marek Kuchciński i jego loty z rodziną i przyjaciółmi. Piotrowicz dla WP: "To był wypadek losowy"

d35vet5

Reszta stałych bywalców korytarzy sejmowych mediów unika. Nic dziwnego: mało kto chce bronić już – jak mówią niektórzy w PiS – "sprawy nie do obronienia", jaką niewątpliwie jest "afera samolotowa", podtapiająca politycznie nie tylko Marka Kuchcińskiego, ale w ogóle partię rządzącą.

Niektórzy już "szeptem" zaczynają spekulować o tym, kto po ewentualnej dymisji/odwołaniu/rezygnacji Marka Kuchcińskiego mógłby zastąpić go w fotelu marszałka Sejmu.

Według niektórych kluczem ma być... płeć kandydata.

d35vet5

CZYTAJ TEŻ: Marek Kuchciński latał nie tylko z rodziną. Na pokładzie m.in. Zdzisław Krasnodębski i Stanisław Piotrowicz

PiS East News
PiSŹródło: East News, Fot: PIOTR MOLECKI

Kobieta marszałkiem?

I tak – jak słyszymy – "kandydatem na kandydata" PiS na marszałka Sejmu może być kobieta.

d35vet5

Mimo że to wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki – broniący gorliwie skądinąd Marka Kuchcińskiego – jest naturalnym dla wielu kandydatem do zastępienia obecnego marszałka, to część partii twierdzi, że Jarosław Kaczyński postawi na kobietę. – Bo nie może być następcą "Kuchty" ktoś, kto z pasją jako jedyny go broni – twierdzi jeden z rozmówców.

Sejm PAP
SejmŹródło: PAP, Fot: PAP

I tu możliwości dziś są dwie: kandydatem na marszałka mogłaby być obecna wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Gosiewska, która zastąpiła w tej funkcji obecną europoseł PiS Beatą Mazurek. Albo – to druga możliwość – Małgorzata Wassermann, niezwykle popularna w elektoracie PiS polityk, była szefowa komisji ds. afery Amber Gold, ceniona przez dziennikarzy za kompetencje i nieatakowana szczególnie przez oponentów z opozycji.

Obydwie raczej unikają mediów, nie należą też do tych polityków, którzy lubują się w ostrym atakowaniu politycznej konkurencji.

d35vet5

A fotelowi marszałka potrzeba dziś spokoju. I "łagodnej twarzy" – twierdzą politycy.

Wassermann PAP
WassermannŹródło: PAP, Fot: Leszek Szymański

Jeśli nie kobieta, to Błaszczak

A jeśli nie kobieta? – To Mariusz Błaszczak! – słyszymy od jednego z polityków PiS. – Zawsze chciał być marszałkiem Sejmu.

PiS East News
PiSŹródło: East News, Fot: STANISLAW KOWALCZUK

W kuluarach sejmowych pojawiają się nawet spekulacje, że to szef MON (choć rzecz jasna nie bezpośrednio) może stać za "przeciekami" do mediów dotyczącymi lotów marszałka Sejmu, ale nie ma żadnych dowodów na potwierdzenie tej bądź co bądź kontrowersyjnej tezy.

d35vet5

Losy Marka Kuchcińskiego mogą rozstrzygnąć się już w piątek 9 sierpnia. To na ten dzień zaplanowane jest posiedzenie Sejmu i debata nad wnioskiem o odwołanie obecnego marszałka Sejmu.

PiS East News
PiSŹródło: East News, Fot: Tomasz Jastrzebowski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d35vet5

Podziel się opinią

Share
d35vet5
d35vet5
Więcej tematów