Trwa ładowanie...

Kto powinien zastąpić Morawieckiego na stanowisku premiera? Wyniki sondażu zaskakują

Zmiany na stanowisku premiera domagają się nie tylko polityczni oponenci, ale także frakcje wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński zapewnia jednak o swoim poparciu dla Mateusza Morawieckiego. A kogo widzą wyborcy na miejscu szefa rządu, gdyby miała nastąpić zmiana na tym stanowisku? "Rzeczpospolita" publikuje wyniki sondażu, w których pytani najchętniej w roli premiera widzieliby... Jarosława Kaczyńskiego.

Kwestia zmiany na stanowisku premiera dyskutowana jest publicznie co jakiś czas od nowa Kwestia zmiany na stanowisku premiera dyskutowana jest publicznie co jakiś czas od nowa Źródło: PAP, fot: Marcin Obara
dnyi411
dnyi411

Kwestia zmiany na stanowisku premiera jest dyskutowana publicznie co jakiś czas, szczególnie, gdy rząd ma problemy. Opozycja grzmi, że Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji, bo jej zdaniem nieudolnie kieruje rządem.

Zwolenników zmiany szefa gabinetu znajdziemy także wśród członków Zjednoczonej Prawicy. O spotkaniach "spiskowców" pisał już dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Michalski. Jak ujawnił, ta grupa chce, by do końca roku Mateusz Morawiecki został zdymisjonowany.

Prezes Jarosław Kaczyński zapewnia o swoim poparciu dla Mateusza Morawieckiego. Deklaruje, że "nie widzi powodów" do jego odwołania.

dnyi411

Kto premierem za Morawieckiego?

Wyniki sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" pokazują, że jeżeliby doszło do zmiany na stanowisku premiera, ankietowani widzą Kaczyńskiego jako następcę Morawieckiego.

11,1 proc. ankietowanych wskazuje, że Morawieckiego powinien zastąpić Kaczyński. 6,4 proc. widzi jako premiera obecnego wicepremiera i szefa MON Mariusza Błaszczaka. 4,6 proc. uważa, że szefem rządu mógłby zostać europoseł Joachim Brudziński. 4 proc. stawia na obecną europosłankę i byłą premier Beata Szydło. 1,1 proc. poparcia uzyskał wicepremier i szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacek Sasin. Tylko 0,4 proc. ankietowanych wskazuje ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Najwięcej ankietowanych - 44,5 proc. - stwierdza, że stanowisko szefa rządu powinien objąć ktoś inny, niż wymienieni politycy. 27,9 proc. nie wie lub nie ma w tej sprawie zdania.

Inaczej wyniki wyglądają, jeśli przyjrzymy się podziałowi ankietowanych ze względu na preferencje polityczne. 28 proc. badanych, którzy deklarują, że głosowali na PiS widzą Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku premiera. Po 14 proc. wskazań wyborców PiS mają Błaszczak i Brudziński. Na Szydło wskazuje 5 proc. badanych. A 34 proc. wyborców PiS nie ma w tej sprawie opinii.

Europoseł PiS chce rezygnacji z KPO. "Jest kompletnie odklejony"

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dnyi411
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnyi411
Więcej tematów