Trwa ładowanie...
dfr3ihr

Ks. Paweł Rytel-Andrianik: ambony kościelne służą wyłącznie do głoszenia Słowa Bożego

Minister rozwoju, wicepremier Jadwiga Emilewicz podczas mszy świętej na Jasnej Górze przemawiała z ambony. Wzbudziła tym samym niemałe kontrowersje. Na odpowiedź rzecznika Episkopatu nie trzeba było długo czekać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jadwiga Emilewicz na Jasnej Górze
Jadwiga Emilewicz na Jasnej Górze (PAP)
dfr3ihr

Wicepremier Jadwiga Emilewicz w niedzielę 21 czerwca wzięła udział we mszy świętej w intencji środowisk gospodarczych, zorganizowanej przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Minister rozwoju podczas mszy świętej na Jasnej Górze przemawiała z ambony w kościele. Wywołała tym spore kontrowersje.

Odpowiedź Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski była niemalże natychmiastowa. Ks. Paweł Rytel-Andrianik powiedział, że msze św., nabożeństwa i liturgie są czasem spotkania człowieka z Bogiem, budowania wspólnoty, pogłębiania wiary i korzystania z sakramentów.

Zaznaczył, że biskupi już w 2005 r. we wskazaniach KEP do nowego wydania Odnowionego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego zwracali uwagę, iż ambony nie powinno wykorzystywać się do przemówień, które "nie są związane z proklamacją Słowa Bożego".

dfr3ihr

Rzecznik Episkopatu: Kościół nie może angażować się w żadną z kampanii wyborczych

- Katolicy, oczywiście tak jak inni obywatele, mają prawo do czynnego zaangażowania w politykę dla dobra wspólnego, ale kościoły nie są miejscami, w których mogą być podejmowane działania z tym związane - dodał. Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że Chrześcijanie od ponad dwóch tysięcy lat głoszą prawdę o miłości Boga do każdego człowieka, niezależnie od jego życiowej sytuacji, a kościół nikogo nie wyklucza ze wspólnoty.

Wskazał jednocześnie, że Kościół nie może angażować się w żadną z kampanii wyborczych, ponieważ nie to jego rolą. Świątynie nie są miejscami do uprawiania polityki a domami modlitwy.

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Sztab Andrzeja Dudy zarzuca kłamstwo Rafałowi Trzaskowskiemu. Cezary Tomczyk: nie wiem, o co chodzi

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dfr3ihr

Podziel się opinią

Share

dfr3ihr

dfr3ihr
Więcej tematów