Trwa ładowanie...
d1ho7fa

Ks. Boniecki: dokument ważny dla uporania się z przeszłością

Dokument przyjęty na Jasnej Górze
jest bardzo ważny dla uporania się z przeszłością ludzi Kościoła w
okresie komunizmu. Ma charakter teologiczny, twardym językiem
określa grzech, ale odnosi się do człowieka w duchu miłosierdzia -
uważa redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" ks. Adam Boniecki.

d1ho7fa
d1ho7fa

Myślę, że jest to cenny dokument, który stanowi pewne uporanie się z przeszłością ludzi Kościoła w okresie komunizmu - powiedział ks. Adam Boniecki. Jego zdaniem, wydaje się, że Episkopat szeroko wykorzystał doświadczenia z debaty publicznej na ten temat.

Ten dokument ma charakter teologiczny, posługuje się pojęciami takimi jak grzech, pokuta, zadośćuczynienie. Jest napisany językiem twardym - mamy tu jasno powiedziane, że współpraca z instytucją, której celem było zniszczenie Kościoła, wiary, jest grzechem. Jest też jasno powiedziane, na czym polega nawrócenie, naprawienie grzechu: na wyznaniu winy, żalu, pokucie, zadośćuczynieniu - podkreślił ks. Boniecki.

Zdaniem ks. Bonieckiego, bardzo istotne jest to, że dokument ten napisany jest w duchu Ewangelii; podkreśla, że nie chodzi o zemstę; że w duchu miłosierdzia odnosi się do człowieka. Miłosierdzie to nie oznacza pomniejszania czy banalizowania winy - zastrzega ks. Boniecki.

d1ho7fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ho7fa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj