Koniec z pustkami w seminariach? Więcej kandydatów na księży
W seminariach duchownych w Polsce odnotowano wzrost liczby mężczyzn rozpoczynających formację kapłańską. Również w seminariach zakonnych pojawiło się więcej nowicjuszy, niż w ubiegłych latach. Mimo "zatrzymania tendencji spadkowej", zdaniem ekspertów i tak w przyszłości księży może być za mało.
W tym roku formację w seminariach duchownych diecezjalnych i zakonnych rozpoczęło 301 mężczyzn, podczas gdy rok wcześniej było ich 280.
- Z zebranych danych wynika, że mamy pierwszy od lat moment, w którym zatrzymała się tendencja spadkowa w tym względzie - powiedział PAP ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zabraknie księży?
Najwięcej kandydatów do kapłaństwa zgłosiło się w diecezji poznańskiej, katowickiej, tarnowskiej oraz do zakonu dominikanów. Ks. Frąckowiak zaznaczył, że choć liczba kleryków nieco wzrosła, mogą pojawić się wyzwania związane z mniejszą liczbą kapłanów w Polsce.
- W przyszłości w Polsce kapłanów będzie zapewne mniej niż obecnie, co już zaczyna być wyzwaniem zarówno duszpasterskim, jak i administracyjnym. Ufam jednak, że wiązać się z tym może dynamizacja życia całych wspólnot - dodał.
W tegorocznym naborze wyróżnia się kilka ośrodków. Najwięcej kandydatów przyjęło Wyższe Seminarium Archidiecezji Poznańskiej - 15 osób, kolejne było Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu, które powiększyło się o 11 kleryków. Trzecie miejsce zajęło Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach z 10 nowymi alumnami. W diecezji tarnowskiej na pierwszy rok przyjęto 9 mężczyzn, zaś w archidiecezjach częstochowskiej i krakowskiej po 7.
Więcej kandydatów również w seminariach zakonnych
Seminaria zakonne także przyciągają nowych kandydatów. Najliczniejsze wspólnoty formacyjne mają dominikanie (52 kleryków), salezjanie (50) oraz kapucyni i paulini. W dominikańskim seminarium zgłosiło się najwięcej osób, co czyni tę wspólnotę jednym z największych ośrodków formacji zakonnej w Polsce.
Czytaj również:
Źródło: PAP/WP