Mniej przyszłych księży, więcej dziewic konsekrowanych. Najnowsze dane
Coraz mniej chętnych do seminariów oraz zakonów - wynika z najnowszych danych Katolickiej Agencji Informacyjnej. Rośnie natomiast popularność indywidualnych form życia konsekrowanego.
Katolicka Agencja Informacyjna podała najnowsze dane o powołaniach kapłańskich oraz zakonnych z ubiegłego roku. Jesienią 2023 roku do seminariów poszło 280 mężczyzn - o blisko 50 mniej niż rok temu.
Jak wskazuje KAI, w ciągu pięciu lat liczba kleryków w seminariach diecezjalnych i zakonnych w Polsce zmniejszyła się z ponad 3000 do 1959.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koperta na kolędzie. Znany ksiądz krytykuje "niedopuszczalne gesty"
Do próbnego etapu przebywania we wspólnocie w zgromadzeniach żeńskich czynnych przystąpiło 69 postulanek - o 15 mniej niż rok wcześniej. Na wyższym etapie nowicjuszek było 81 (28 mniej niż w poprzednim roku).
W świeckich instytutach, gdzie członkowie składają śluby, ale pracują w swoich zawodach i utrzymują się samodzielnie, formację wstępną odbywają 32 osoby - o 4 mniej niż w poprzednim roku.
"Rosnąca popularność"
KAI wskazuje, że "rosnącą popularnością" cieszą się indywidualne formy życia konsekrowanego. Według danych z kwietnia 2024 roku, w Polsce żyje obecnie 427 dziewic konsekrowanych - ich grono powiększyło się o 31 kobiet.
W konsekrowanym stanie wdowim żyje z kolei 419 wdów i jeden wdowiec. Podobnie jak w przypadku dziewic w 2023 roku do tego stanu przystąpiło 31 osób.
W Polsce żyje też kilka osób, które wybrały życie pustelnicze jako drogę indywidualnego powołania.
Czytaj więcej: