"Planowany zamach". Krystyna Pawłowicz grzmi ws. TK

"Ten planowany zamach sejmowej większości na Trybunał Konstytucyjny jest planowanym przestępstwem" - grzmi sędzia TK Krystyna Pawłowicz, odnosząc się do nadchodzących zmian w TK, które mają doprowadzić do "kompleksowej reformy" konstytucyjnego organu.

Krystyna Pawłowicz / Julia Przyłębska Warszawa, 12.06.2023.
Krystyna Pawłowicz / Julia Przyłębska Warszawa, 12.06.2023.
Źródło zdjęć: © East News | Wojciech Olkusnik
Mateusz Czmiel

Sędzia TK Krystyna Pawłowicz odniosła się do wpisu swojego kolegi sędziego TK Jarosława Wyrembka. "Ten planowany zamach sejmowej większości na Trybunał Konstytucyjny jest planowanym przestępstwem" - napisała Pawłowicz.

Jarosław Wyrembak sędzią dublerem

Jarosław Wyrembak w odniesieniu do zapowiedzi ministra sprawiedliwości Adama Bodnara napisał, że "koalicyjna większość zapowiada, że za chwilę zademonstruje poziom swojego szacunku oraz poziom swojej pogardy wobec tych najbardziej fundamentalnych zasad i wartości, na jakich opiera się polski ład konstytucyjny i ustrojowy".

"Podobnych demonstracji poziomu pogardy wobec elementarnych reguł wynikających z obowiązującego prawa, w Sejmie i poza Sejmem, mieliśmy w ostatnim czasie sporo" - twierdzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto zaznaczyć, że Jarosław Wyrembak jest uważany za sędziego-dublera: w 2018 roku zajął w TK miejsce zmarłego w 2017 Henryka Ciocha wybranego do TK przez Sejm VIII kadencji, ponieważ wybrany przez Sejm VII kadencji Roman Hauser nie zrezygnował ze stanowiska sędziego NSA, które pełnił w chwili wyboru.

Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym

Adam Bondar poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że gotowe są założenia dotyczące kompleksowej reformy TK. Jak powiedział, jest to pakiet czterech aktów prawnych, a w ich skład wchodzą: projekt uchwały Sejmu RP dotyczący TK - o ile posłowie podpiszą projekt tej uchwały i złożą go do marszałka Sejmu; projekt ustawy o TK przygotowany przez organizacje pozarządowe oraz projekt przepisów wprowadzających ustawę o TK.

Kolejnym przygotowanym aktem prawnym - jak przekazał Bodnar - jest "ustawa, która ma na celu nowelizację konstytucji w kontekście funkcjonowania TK oraz wprowadzenia zasady bezpośredniego stosowania konstytucji przez sądy powszechne".

Według szefa MS, te rozwiązania, jeśli zostaną przyjęte przez Sejm, mają szansę doprowadzić do uzdrowienia sytuacji w TK. Bodnar zaznaczył, że pierwsza debata "czeka nas" w Sejmie w środę "w kontekście uchwały dotyczącej TK".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (325)