Trwa ładowanie...

Krym. Rosjanie przygotowują akty oskarżenia z ustawy o dyskredytacji rosyjskiej armii

W ciągu półtora miesiąca na Krymie sporządzono 36 protokołów za publikacje na portalach społecznościowych i pojedyncze pikiety z plakatami o tematyce antywojennej. Informacje w tej sprawie przekazała agencja Ukrinform, powołując się na inicjatywę na rzecz praw człowieka "Proces Krymski".

Krym. Rosjanie przygotowują akty oskarżeniaKrym. Rosjanie przygotowują akty oskarżeniaŹródło: PAP, fot: Anna Voitenko
d4adxeo
d4adxeo

W oświadczeniu "Procesu Krymskiemu" przekazano, że od 4 marca do 18 kwietnia na Krymie i w Sewastopolu "rosyjskie siły bezpieczeństwa sporządziły 36 protokołów związanych z ustawą o dyskredytacji rosyjskich sił zbrojnych".

W protokołach zwraca się uwagę na to, że na 36 spraw tylko jedna została zwrócona policji w celu usunięcia uchybień. Natomiast w innych przypadkach protokoły trafiły do sądów już w formie aktów oskarżenia.

Zobacz też: Rosyjskie zbrodnie wojenne. "Nie można mówić o przebaczeniu"

Krym. Rosjanie przygotowują akty oskarżenia

Z ustaleń "Procesu Krymskiego" wynika, także że w 10 przypadkach wszczęto "sprawy" za publikowanie informacji i opinii na portalach społecznościowych, a co najmniej siedem - za pojedyncze pikiety lub "demonstracje" antywojennych plakatów.

d4adxeo

Na tym jednak się nie kończy. Co najmniej trzy osoby z Krymu zostały ukarane grzywną za wypowiadanie się na temat wojny.

Co więcej, prawnicy z "Procesu Krymskiego" przekazali, że akcje sądów okupacyjnych na podstawie artykułu o "dyskredytowaniu rosyjskich sił zbrojnych" mają szereg cech "pojedynczego, systematycznego i politycznie umotywowanego prześladowania z rażącymi i licznymi naruszeniami podstawowych standardów dostępu do sprawiedliwego wymiaru sprawiedliwości i bezstronność procesu".

Przeczytaj też:

d4adxeo
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4adxeo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4adxeo
Więcej tematów