PolitykaKRS przyspiesza prace nad wyborem sędziów do SN. Ruszają już w czwartek

KRS przyspiesza prace nad wyborem sędziów do SN. Ruszają już w czwartek

W czwartek rozpocznie się czterodniowe posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa. Jej członkowie zajmą się wyborem sędziów Sądu Najwyższego.

KRS przyspiesza prace nad wyborem sędziów do SN. Ruszają już w czwartek
Źródło zdjęć: © East News
Violetta Baran

- Były takie przymiarki, żeby zrobić to na początku września, ale praca zespołów dała podstawę do tego, żeby uznać, że te kandydatury są już właściwie opracowane - stwierdził przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur. - Te spotkania, które odbywamy od trzech dni z kandydatami, to tylko zwieńczenie pracy, polegającej na zapoznawaniu się z ich dorobkiem, z dokumentami, które zostały przekazane do rady już wcześniej - dodał.

Przesłuchania kandydatów do Sądu Najwyższego rozpoczęły się w KRS w poniedziałek. Nie wiadomo, jakie pytania zadawano kandydatom, ani jak na nie odpowiadali, bo nie były one transmitowane. - Praca w zespołach jest pracą jawną z tym, że nietransmitowaną. Zgodnie z przepisami transmitowane są tylko posiedzenia rady. Jawność jest tutaj regulowana przepisami i polega na dostępie informacji do protokołów prac zespołów. Nie mogę się zgodzić, że praca zespołów jest utajniona czy niejawna - tłumaczył przewodniczący KRS.

Rada informowała w poniedziałek, że wpłynęło do niej 215 zgłoszeń od kandydatów do SN. 20 osób wycofało jednak swoje kandydatury.

Jak wyjaśnił Mazur, w czwartek i piątek KRS zajmie się obsadą stanowisk w Izbie Dyscyplinarnej oraz w Izbie Karnej. - Izba Dyscyplinarna ze względu na pewną pilność obsady, a Izba Karna, ponieważ dosyć naturalnie łączy się z problematyką zbliżoną do dyscyplinarnej - tłumaczył przewodniczący KRS.

W poniedziałek i we wtorek KRS ma zająć się obsadą Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Izby Cywilnej.

- Głosowania są jawne, będzie transmisja w internecie. Na bieżąco można będzie śledzić to co dzieje się na posiedzeniach KRS - zapewniła portal wPolityce.pl prof. Krystyna Pawłowicz.

Źródło: 300polityka.pl, wpolityce.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (248)