Trwa ładowanie...

Król Hiszpanii potępił organizatorów referendum w Katalonii. "Niedopuszczalny brak lojalności"

Król Hiszpanii Filip VI zabrał głos ws. referendum niepodległościowego w Katalonii. W wystąpieniu podkreślił, że państwo musi zapewnić ład konstytucyjny i rządy prawa w Katalonii. Zarzucił katalońskim przywódcom "nieodpowiedzialne zachowanie".
Share
Król Hiszpanii o referendum w Katalonii
Król Hiszpanii o referendum w KataloniiŹródło: PAP/EPA
d36l24q

Ostrzegł, że "nieodpowiedzialne zachowanie" przywódców katalońskich może zagrozić stabilności ekonomicznej Hiszpanii. Zarzucił im, że złamali prawo i okazali "niedopuszczalny brak lojalności". Sytuację w Katalonii uznał za "bardzo poważną".

Według monarchy rząd kataloński "porusza się poza prawem" i swymi działaniami podzielił Katalonię.

Filip VI wyraził przekonanie, że obecne "ciężkie czasy" zostaną przezwyciężone. Powiedział, że wszystkim Hiszpanom chce przekazać "przesłanie spokoju i nadziei".

d36l24q

Zobacz też: Katalonia. Palący problem Hiszpanii

Referendum w Katalonii

W niedzielę w Katalonii odbyło się referendum w sprawie niepodległości. Według regionalnego rządu katalońskiego w plebiscycie zagłosowało ok. 2,3 mln osób, czyli ok. 42 proc. uprawnionych, z których 90 proc. opowiedziało się za niepodległością tego najbogatszego hiszpańskiego regionu. 8 proc. było przeciwnych, a pozostałe głosy uznano za nieważne.

d36l24q

Hiszpańskie władze centralne uznają referendum za nielegalne. W niedzielę kilkaset osób zostało rannych w wyniku starć z policją, która usiłowała uniemożliwić głosowanie w referendum, blokując dostęp do lokali wyborczych, konfiskując urny i karty wyborcze. Doszło też do konfrontacji między funkcjonariuszami katalońskiej policji a skierowaną do tego regionu przez Madryt Gwardią Cywilną.

W Katalonii rozpoczął się we wtorek rano strajk generalny w proteście przeciwko brutalnym działaniom policji podczas niedzielnego referendum.

d36l24q

Podziel się opinią

Share
d36l24q
d36l24q
Więcej tematów