RegionalneKrakówAbp Marek Jędraszewski na gorzkich żalach. Będzie mówił o "męskiej zdolności kochania"

Abp Marek Jędraszewski na gorzkich żalach. Będzie mówił o "męskiej zdolności kochania"

"Do jakiej miłości zdolny jest współczesny mężczyzna i co to znaczy kochać po męsku?" - pytają organizatorzy krakowskich "Męskich Gorzkich Żali". Na te oraz inne pytania odpowie w najbliższą niedzielę abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Abp Marek Jędraszewski na gorzkich żalach. Będzie mówił o "męskiej zdolności kochania"
Źródło zdjęć: © East News | JACEK DOMINSKI/REPORTER
Piotr Białczyk

05.03.2020 | aktual.: 05.03.2020 20:13

Gorzkie żale to tradycja polskiego Kościoła katolickiego. Najczęściej przybiera ona formę nabożeństwa eucharystycznego, które odprawiane jest tylko i wyłącznie w okresie Wielkiego Postu, szczególnie w niedzielę. To czas refleksji, przemyśleń oraz oczekiwania na śmierć oraz zmartwychwstanie Chrystusa.

Nabożeństwa odbywają się w wielu parafiach, jednak uwagę przykuwa wydarzenie zorganizowane w niedzielę w kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Pijarskiej. O godzinie 18 odbędą się "Męskie Gorzkie Żale" zorganizowane przez "Drogę Odważnych". Organizacja reklamuje się jako "inicjatywa skierowana do mężczyzn, którzy pragną żyć pełnią swej męskości, którzy nie boją się wyzwań i stawiają sobie wysokie cele".

"Mówi się, że nam mężczyznom trudno jest okazywać miłość. Świat emocji i uczuć to dla wielu z nas bariera nie do przeskoczenia. Do jakiej miłości zdolny jest współczesny mężczyzna i co to znaczy kochać po męsku?" - zastanawiają się organizatorzy drugiej niedzieli "Męskich Gorzkich Żali". Na te oraz inne pytania będzie odpowiadał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Wydarzenie odbędzie się 8 marca, czyli w Dzień Kobiet.

Obraz
© Facebook.com

Abp Marek Jędraszewski. Kim jest kontrowersyjny duchowny?

O kontrowersyjnym metropolicie zrobiło się głośno w sierpniu zeszłego roku. Podczas homilii w intencji ofiar Powstania Warszawskiego abp Jędraszewski opisywał tragiczne losy wydarzeń z sierpnia '44. Nie zabrakło odniesień do współczesności.

- Czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Co wcale nie znaczy że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły - mówił podczas homilii Jędraszewski. Po czym dodał: nie czerwona, a tęczowa. Według duchownego to nie jest ideologia "marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha - neomarksistowska". - Nie czerwona, ale tęczowa - podkreślił ponownie duchowny.

Dodatkowo pochodzący z Poznania duchowny był bliskim współpracownikiem abp. Juliusza Paetza, który miał seksualnie wykorzystywać poznańskich kleryków. Doniesień medialnych nigdy nie udało się potwierdzić, jednak sam duchowny złożył rezygnację z urzędu. Watykan odsunął go także od pełnienia posługi kapłańskiej.

Od 2017 abp Marek Jędraszewski pełni posługę metropolity krakowskiego. Od tego czasu był często opisywany w mediach. Duchowny wielokrotnie krytykował "lewacką zarazę" oraz czarne protesty. Jest także zdecydowanym krytykiem aborcji oraz in-vitro. - Kościół nie zabrania homoseksualistom kochać. Natomiast nie mogą oni oczywiście kochać osób tej samej płci - mówił w przeszłości abp Jędraszewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (876)