Trwa ładowanie...
d2kg7ba

Kraków. Rekrutacja do szkół. 1100 absolwentów dalej na lodzie

Kraków ma od środy 1436 dodatkowych miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych. Tyle że chętnych jest 2500 absolwentów. Rekrutacja do szkół, ze względu na kumulację roczników, jest w tym roku wyjątkowo nerwowa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kraków. Rekrutacja dla 2500 uczniów to póki co powód do nerwów
Kraków. Rekrutacja dla 2500 uczniów to póki co powód do nerwów (Forum, Fot: Anatol Chomicz)
d2kg7ba

Licea oferują łącznie 1120 miejsc, technika 1691, a szkoły branżowe 1097. Absolwenci, którzy nie dostali się do żadnej szkoły, mają czas do 16 lipca, żeby wciąć udział w rekrutacji uzupełniającej. W skali kraju ten problem dotyczy tysięcy uczniów.

Tylko w Krakowie takich osób było aż 2,5 tysiąca. Jak czytamy na stronie krakow.pl, wiele z nich, mimo że mogło składać podania do kilku szkół, wybrało tylko jedno liceum, znacznie zmniejszając swoje szanse.

Rekrutacja do szkół średnich. Dramat absolwentów

Świadectwo z czerwonym paskiem i dobrze zdany egzamin nie zawsze wystarczą, by dostać się do wymarzonego liceum. Przekonali się o tym też absolwenci podstawówek i gimnazjów z Lublina i okolic. W poniedziałek wielu z nich protestowało przed siedzibą miejscowego kuratorium.

d2kg7ba

Zobacz też: Jarosław Gowin się zdenerwował. Padło pytanie o zarobki nauczycieli

605 absolwentów tamtejszych szkół nie dostało się do wybranych liceów, mimo że aż 150 z nich może się pochwalić świadectwem z czerwonym paskiem. Podobna sytuacja jest w innych miastach, gdzie zamiast 18 tysięcy chętnych - jak w ostatnich latach - o miejsca w szkołach średnich ubiega się aż 47 tysięcy osób.

- Być może niektóre z tych dzieci będą musiały zrezygnować ze swoich ambicji i zamiast do liceów pójść do techników czy szkół branżowych. Stanęliśmy na głowie, żeby zmniejszyć efekty tej fatalnej reformy - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Czytaj też: Zalewska komentuje rekrutacje do liceów. Trzaskowski nie kryje oburzenia

Masz news, ciekawe zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2kg7ba

Podziel się opinią

Share
d2kg7ba
d2kg7ba
Więcej tematów