Trwa ładowanie...

Krajowa Rada Sądownictwa wybrała 6 nowych kandydatów do Izby Dyscyplinarnej SN

Krajowa Rada Sądownictwa najwyraźniej nie uznaje uchwały Sądu Najwyższego. W piątek wybrała 6 nowych kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN. Jest wśród nich wiceprzewodniczący KRS Dariusz Drajewicz oraz członek Rady Rafał Puchalski.

Share
Krajowa Rada Sądownictwa wybrała 6 nowych kandydatów do Izby Dyscyplinarnej SN
Źródło: East News, Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
d4csr1f

Do konkursu na stanowiska sędziowskie do Izby Dyscyplinarnej SN zgłosiło się 31 kandydatów. KRS pozytywnie zaopiniowała sześć z nich - tyle ile było wakatów w Izbie - informuje rmf24.pl

Rada rekomenduje prezydentowi na stanowiska sędziów Izby Dyscyplinarnej wiceprzewodniczącego KRS Dariusza Drajewicza, członka Rady Rafała Puchalskiego, prokuratora Prokuratury Krajowej Jarosława Dusia, sędziego sądu rejonowego Andrzeja Skowrona, radcę prawnego Jarosława Sobutkę oraz sędziego sądu apelacyjnego Mariusza Łodko.

d4csr1f

Przed głosowaniem nad kandydaturami padł wniosek, by odroczyć wybór do czasu wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. sporu kompetencyjnego. Przeciwko wnioskowi opowiedziała się jednak większość członków Rady.

Decyzja Rady o wyborze kandydatów świadczy o tym, że nie uznaje ona wyroku i uchwały Sądu Najwyższego. W wyroku z grudnia ub.r. Izba Pracy SN, powołując się na orzeczenie TSUE, uznała m.in., że polska KRS nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej, a Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa UE i prawa krajowego.

Z kolei z zeszłotygodniowej uchwały trzech izb SN wynika, że nienależyta obsada SN, sądów powszechnych i wojskowych jest wtedy, gdy w ich składzie znajduje się osoba wyłoniona przez KRS w obecnym składzie. Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia. Wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej SN - uchwała ma zastosowanie do jej orzeczeń bez względu na datę ich wydania.

d4csr1f

W grudniu, po wyroku Izby Pracy SN, przewodniczący KRS Leszek Mazur zapowiedział, że Rada nie przestanie nominować sędziów.

Tymczasem prezydent Andrzej Duda zadeklarował w czwartek, że wstrzyma się z nominacjami sędziowskimi do czasu wydania wyroku przez Trybunał Konstytucyjny. Powołał się przy tym na art. 86 ustawy o TK, który stanowi, że wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny.

d4csr1f

Podziel się opinią

Share
d4csr1f
d4csr1f
Więcej tematów