Kraje UE przejmują coraz więcej uchodźców od Grecji i Włoch. Co z Polską?
Relokacja uchodźców z Grecji i Włoch do pozostałych państw Unii przebiega coraz lepiej - poinformował komisarz UE ds. migracji Dimitris Awramopulos. Wyjaśnił, że w listopadzie kraje UE przyjęły łącznie 1406 uchodźców. Polska do tej pory żadnego.
Komisarz dodał, że dotychczas udało się rozmieścić w krajach unijnych 8162 uchodźców, w tym 6212 przejęto od Grecji, a 1950 od Włoch.
Jak zauważa PAP, Polska jest jednym z czterech krajów unijnych, które nie przyjęły ani jednej osoby w ramach uzgodnionego w ubiegłym roku programu relokacji 160 tysięcy uchodźców. Pozostałe państwa to Austria, Węgry oraz Dania, która jednak nie ma obowiązku uczestniczenia w działaniach UE dotyczących spraw wewnętrznych i sprawiedliwości.
Słowacja, która zaskarżyła decyzję o relokacji do Trybunału Sprawiedliwości UE, przyjęła dziewięciu uchodźców od Grecji, a Czechy - 12 osób - wynika z danych Komisji.
- To nie czas na wycofywanie się ze zobowiązań - mówił Awramopulos.
Według ubiegłorocznych decyzji Polska powinna przyjąć w sumie ok. 6,3 tys. uchodźców. Komisja planuje zakończyć relokację uchodźców z Włoch i Grecji we wrześniu 2017 roku.
PAP/oprac. A. Jastrzębski