Kościo ły w Niemczech. Ostrzegają przed współpracą z AfD
Kościół ewangelicki i Konferencja Episkopatu Niemiec odniosły się do krajowej polityki. W liście do parlamentarzystów duchowni ostrzegają przed koalicją i współpracą w Bundestagu ze skrajnie prawicową partią AfD.
Sprawa współpracy z przedstawicielami ugrupowania AfD w niemieckim Bundestagu staje na ostrzu noża. Wcześniejsze ustalenia innych partii zakładały, że nie ma mowy o tworzeniu koalicji ze skrajnie prawicową Alternatywą dla Niemiec.
Jednak po tym, jak pod koniec stycznia CDU/CSU, FDP oraz AfD wspólnie głosowały za zaostrzeniem polityki azylowej w Bundestagu, do sprawy odniósł się Kościół ewangelicki w Niemczech (EKD) oraz Konferencja Episkopatu Niemiec. Duchowieństwo wystosowało list do parlamentarzystów, ostrzegając przed taką współpracą.
Kościoły w Niemczech wchodzą w politykę. Nastąpił konflikt z partiami CDU i CSU z powodu AfD
List podpisali Anne Gidion i Karl Jüsten, kierujący biurami kontaktowymi Kościołów w Berlinie. Pismo spotkało się z krytyką ze strony polityków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksplozja w Czarnobylu. Moment uderzenia Rosjan w sarkofag
Przewodniczący CSU, Markus Söder stwierdził, że Kościoły nie powinny ingerować w politykę. Klaus Holetschek z tego samego ugrupowania podkreślał, że Kościoły powinny skupić się na chrześcijańskich fundamentach, a nie na polityce.
Natomiast Kirsten Fehrs z EKD broniła stanowiska Kościołów. Uznała, że duchowieństwo ma prawo do wypowiadania się w kwestiach migracji i demokracji.
Przed wyborami do Bundestagu, które odbędą się 23 lutego, napięcia między Kościołami a CDU/CSU są wyraźne. Badanie zlecone przez EKD i Diakonię wykazało, że większość Niemców odczuwa podziały społeczne.
Ponad połowa ankietowanych obawia się wyrażania swoich opinii. Kościoły planują stworzyć "miejsca porozumienia", aby promować dialog między różnymi grupami społecznymi.
W praktyce ma to wyglądać tak, że gdzie ludzie o różnych poglądach będą mogli spotykać się na inicjowanych przez Kościół wydarzeniach. Nawet sympatycy AfD są mile widziani.
Przeczytaj również: Nie mógł się dogadać. To tak długo rozmawiał z Trumpem
Pierwsze forum dyskusyjne odbędzie się 17 lutego w Hanau, gdzie w 2020 r. doszło do ataku na tle rasowym. Kirsten Fehrs podkreśla, że Kościoły będą kontynuować ostrzeżenia przed skrajnie prawicowymi partiami.