Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Senat zdecydował w sprawie specustawy

Koronawirus w Polsce. Senat w nocy zajmował się specustawą, która teraz wróci do Sejmu w nieco zmienionej formie. Członkowie wyższej izby parlamentu przyjęli poprawki dotyczące wsparcia dla firm w związku z epidemią koronawirusa. Odrzucili z kolei m.in. te dotyczące zmian w Kodeksie wyborczym.

Koronawirus w Polsce. Senat zdecydował w sprawie specustawyŹródło: PAP, fot: Wojciech Olkuśnik
dgg7kln
dgg7kln

Koronawirus w Polsce. Senat nad ranem zakończył obrady i głosowania dotyczące ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową. Przyjął poprawki, ale z wyjątkami. Odrzucił zmiany w Kodeksie wyborczym i te dotyczące Rady Dialogu Społecznego.

Przeciwko zmianie Kodeksu wyborczego, która umożliwiałaby głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i powyżej 60. roku życia było 46 senatorów, popierało ją - 29. Przypomnijmy, że wcześniej ten pomysł nieoczekiwanie przegłosowali w nocy posłowie i spotkał się z krytycznymi ocenami nie tylko polityków opozycji, ale również ekspertów z dziedziny prawa i medycyny.

Zmiany dotyczące Rady Dialogu Społecznego, które również odrzucił Senat, umożliwiały premierowi w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływanie członków Rady.

Senat zaproponował jednocześnie kilkadziesiąt poprawek do specustawy o wsparciu firm w związku z epidemią koronawirusa. Chce też, by raz w tygodniu obowiązkowo testami diagnostycznymi na wykrycie SARS-CoV-2 objąć personel podmiotów leczniczych, stacji sanitarno-epidemiologicznych, aptek, ratowników medycznych oraz pracowników placówek handlowych.

Zobacz też: Głosowanie korespondencyjne dla osób po 60. roku życia. "Bardzo nieetycznie"

Koronawirus w Polsce. Specustawa znowu w Sejmie

Teraz specustawie ponownie przyjrzy się Sejm. Wicemarszałek Ryszard Terlecki przekazał dziennikarzom, że posłowie zbiorą się we wtorek o godz. 13. Będzie to posiedzenie on-line. Wcześniej, o godz. 8.30 poprawkami Senatu zajmie się sejmowa komisja finansów.

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dgg7kln
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgg7kln
Więcej tematów