Koronawirus w Polsce. Nadleśnictwa wprowadzają zakazy wstępu do lasów

Ze względu na panującą w Polsce epidemię koronawirusa niektóre nadleśnictwa wprowadziły zakaz wstępu do lasów dla turystów i spacerowiczów. Ograniczenia dotyczą głównie terenów znajdujących się w obrębie województwa małopolskiego.

Koronawirus w Polsce. Nadleśnictwa wprowadzają zakazy wstępu do lasów
Źródło zdjęć: © East News | Adam Lawnik/East News
Radosław Opas

Władze nadleśnictw zamknęły wiele popularnych rejonów. Decyzja o wprowadzeniu zakazów związana jest z rozprzestrzenianiem się panującego w Polsce koronawirusa.

– Przy takim zagrożeniu, jak mamy obecnie, zamknięcie ścieżek leśnych dla turystów jest bardzo zasadne, szczególnie w miejscach gdzie, gromadzi się dużo osób. Stan wyższej konieczności wskazuje na to, żeby ostrożność posunąć trochę dalej – stwierdził jak podaje "Radio Kraków" za PAP Dyrektor Regionalny Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Jan Kosiorowski.

Obowiązujące obostrzenia potrwać mają do końca marca. Dla turystów i spacerujących osób zamknięta została m.in. Puszcza Niepołomicka oraz Nadleśnictwo Piwniczna.

- Spacer na świeżym powietrzu pomaga pod warunkiem, że nie ma kontaktu z innymi ludźmi. Jeżeli na niektórych traktach leśnych spotykamy całe grupy wycieczkowe, całe rodziny spacerujące, spotykają się naprzeciw ludzie sobie obcy, to może potencjalnie powodować problem - dodał Jan Kosiorowski.

Dostać się na teren lasów nie mogą też osoby chcące skorzystać z nadleśnictwa Nawojowa w Beskidzie Sądeckim oraz Limanowa w Beskidzie Wyspowym. Zamknięte są również tereny Krzeszowic i Myślenic w Beskidzie Makowskim – donosi "Gazeta Krakowska".

Decyzja wydana przez niektóre nadleśnictwa spotkała się z oburzeniem ze strony działaczy na rzecz ochrony przyrody. – Urzędnicy w naszym kraju mogą działać o czym stanowi art. 7 Konstytucji RP tylko na podstawie i w granicach prawa. Oznacza to, że nadleśniczowie wydający taki zakaz nie mają kompetencji i podstawy prawnej. Innymi słowy tego zakazu nie ma – twierdzi Adam Wajrak współpracujący na co dzień z "Gazetą Wyborczą".

Aktywista uważa, że rozporządzenie, na które powołały się władze nadleśnictw nie upoważnia do wprowadzania zakazów wstępu na tereny lasów. – Powołują się przy tym na Ustawę o Lasach i nową ustawę o zwalczaniu epidemii. Tymczasem i z jednej, i z drugiej ustawy wynika, że nadleśniczy nie ma takich kompetencji – pisze Wajrak na Facebooku.

Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zakażonych

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych potwierdzonych przypadkach zakażenia. Łącznie koronawirusem zarażonych jest już 452 osoby, w tym stwierdzono 5 przypadków śmiertelnych.

"Potwierdzone przypadki dotyczą: 4 osób z woj. wielkopolskiego, 3 osób z woj. śląskiego, 3 z woj. warmińsko-mazurskiego i po 1 osobie z woj. pomorskiego, lubelskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego" - dodaje resort zdrowia.

Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Po raz pierwszy zdiagnozowano ją w grudniu, w chińskiej prowincji Hubei, ze stolicą w mieście Wuhan. Do głównych objawów choroby należą gorączka, suchy kaszel, ogólne zmęczenie i spłycony oddech. Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach.

Koronawirus na świecie. Mapa zagrożenia

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1280)