Koronawirus w Polsce. Dodatkowe obostrzenia w dwóch regionach. Zmiany od poniedziałku
Polska zmaga się z trzecią falą koronawirusa. Liczba zakażeń wciąż rośnie, dlatego rząd zdecydował się wprowadzić dodatkowe obostrzenia w poszczególnych województwach, by ustrzec się przed "czarnym scenariuszem". Ponownie zostaną zamknięte kina, hotele i galerie handlowe. Zobacz, w których regionach trzeba będzie się liczyć ze zmianami.
15.03.2021 07:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W niedzielę mieszkańcy województw mazowieckiego i lubuskiego otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB). We wiadomości znalazły się informacje o obostrzeniach, które wchodzą w życie od poniedziałku. Wcześniej podjęto decyzję o przedłużeniu obostrzeń na Warmii i Mazurach. W sobotę nowe zasady zaczęły też obowiązywać na Pomorzu.
W tych czterech województwach - mazowieckim, lubuskim, warmińsko-mazurskim oraz pomorskim - zaostrzone zasady będą obowiązywać do 28 marca.
Koronawirus w Polsce. Trzecia fala COVID-19. "Materializuje się czarny scenariusz"
Trzecia fala koronawirusa na dobre wkroczyła do Polski. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że średnia tygodniowa zakażeń COVID-19 osiągnęła 16 tys. "Czekają nas trudne tygodnie" - oświadczył Niedzielski.
Tylko w czwartek odnotowano ponad 21 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Minister stwierdził na ostatniej konferencji prasowej, że czwartkowe "wyniki wskazują, że materializuje się czarny scenariusz".
Niedzielski powiedział również, że "zgodnie z podejściem przyjętym przez rząd, im bardziej mamy zaawansowaną fazę pandemii, tym bardziej wchodzimy w rozwiązania ogólnopolskie, wojewódzkie".
Istotny wpływ ma również obecność brytyjskiego wariantu COVID-19 w Polsce. Jak informował w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, jego udział w zakażeniach wyniesie 50 proc. Obecnie wynosi około 40 proc.
Nowe obostrzenia. Musisz to wiedzieć
Dlatego zdecydowano się wprowadzić dodatkowe obostrzenia w województwie mazowieckim, lubuskim, warmińsko-mazurskim, pomorskim. Co się zmieni w tych dwóch pierwszych regionach? Zamknięte zostaną następujące obiekty:
- baseny (wyjątkiem będą te, które wykonują działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej)
- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
- hotele (wyjątkiem będą m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych)
- galerie handlowe, otwarte pozostaną: sklepy spożywcze, apteki, drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i budowlane. Z kolei w galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie
- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online)
- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
- stoki narciarskie
- kluby fitness i siłownie
- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności)
Zaostrzone zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały w:
- woj. warmińsko-mazurskim – przedłużone do 28 marca
- woj. pomorskim – od 13 do 28 marca
- woj. mazowieckim – od 15 do 28 marca
- woj. lubuskim – od 15 do 28 marca
Koronawirus w Polsce. Zmiany w szkołach
Od 15 marca, we wskazanych wyżej województwach, lekcje w klasach I-III będą funkcjonować w trybie hybrydowym (mieszanym). Co to oznacza? Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie.
W przypadku województwa warmińsko-mazurskiego jest to złagodzenie dotychczasowych obostrzeń, do tej pory uczniowie klas I-III szkół podstawowych od 1 marca uczyli się zdalnie.
To dyrektorzy szkół ustalają harmonogram zajęć: zarówno tych prowadzonych zdalnie, jak i w budynku placówki.
Koronawirus w Polsce. Maseczki ochronne
Agencja Rezerw Strategicznych planuje dostarczyć na Mazowsze 21,6 mln maseczek ochronnych, a do Lubuskiego – 4 mln. Wielkość dostawy jest uzależniona liczby osób zamieszkujących te regiony.
Wcześniej maseczki trafiły do województwa pomorskiego (9,3 mln sztuk) oraz warmińsko-mazurskiego (5,7 mln). Rząd przyjął przelicznik czterech maseczek na jednego mieszkańca. Maseczki mają być dystrybuowane przez samorządy.