Koronawirus. Minister wyjaśnia różnice w statystykach zakażeń. Janusz Cieszyński o testach
- Inne państwa włączają do statystyk szybkie testy na koronawirusa, a one mają pewne wady - stwierdził wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, pytany o wątpliwości ws. testów zgłaszane m.in. przez polityków opozycji.
30.03.2020 | aktual.: 25.03.2022 13:44
Cieszyński w rozmowie z TVP stwierdził, że w porównaniu z innymi państwami i tym samym etapem rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce liczba testów "jest dokładnie taka sama".
- Natomiast na ten moment bardzo wiele krajów przestało raportować liczbę wykonanych testów. Mamy międzynarodowy punkt kontaktowy w Państwowym Zakładzie Higieny i on obecnie nie otrzymuje danych na ten temat z Francji, Niemiec i z Włoch - zaznaczył wiceminister.
Zaznaczył, że różnica w statystykach może wynikać z różnych metodologii, czyli wliczania w ogólną liczbę przypadki stwierdzone poprzez tzw. szybkie testy, czyli badające przeciwciała.
- My tego nie robimy, dlatego że one nie są w pełni miarodajne, tzn. jeżeli jest wynik dodatni, to on rzeczywiście jest dodatni, natomiast często ten wynik ujemny niekoniecznie jest prawidłowy, czyli jest tzw. fałszywie ujemny" - wyjaśniał wiceszef resortu zdrowia.
Janusz Cieszyński wyjaśnił, że "testów szybkich" wykonano w Polsce do tej pory kilka tysięcy. Dodał, że kolejnych kilkadziesiąt sztuk trafiło do szpitali jednoimiennych, aby lekarze mogli sprawdzić prawidłowość wskazań u osób, które mają objawy.
Koronawirus. Polska raportuje tylko testy genetyczne
Minister w rozmowie z telewizją publiczną dodał, że służby z innych państwa, np. z Hiszpanii i Czech, zauważyły wcześniej, że te testy mają wady.
- Dlatego liczymy tylko te dające największą pewność testy genetyczne. Jeśli chodzi o aktualne statystyki, to tych testów genetycznych wykonano kilkadziesiąt tysięcy - stwierdził minister, dodając, że polskie laboratoria w ciągu doby mogą wykonać ich ok. 5 tys.
Tymczasem służby prasowe Ministerstwa Zdrowia przekazały w poniedziałek przed południem, że w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 3,8 tys. testów. "W sumie przebadano 46 607 próbek" - podano.
Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa zagrożenia
W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje aktualną sytuację na świecie. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film